Amsterdam Park Sorunu
Bisikletli Ulaşım

Amsterdam’da Bisiklet Parkları Yetmiyor

Biz Türkiye’de bisiklet günün birinde şehir içi ulaşımda yer bulacak mı diye tartışaduralım (bkz sayfa sonundaki bağlantılar), Hollanda’da tam tersi sorunlar yaşanıyor: 780 bin nüfuslu Amsterdam’da, şehirde toplam sayıları 880 bini aşan bisikletler için park sahası sıkıntısı başgöstermiş.

CityLab’in bildirdiğine göre Amsterdam’da bisiklet parklarının sayısı 2.500. Bu kadar bisiklet parkının yetmemesi nedeniyle şehir belediyesi şu altında ve üzerinde yüzen bisiklet park sahaları planlıyormuş. Yeni planlanan bisiklet garajlarından biri İJ gölü altında, metro tünelleri aracılığı ile merkez tren istasyonu ve metro ağına bağlanabilecekmiş. Burada 2030’a kadar planlanan kapasite 21.500 bisiklet. Ayrıca 2020’ye kadar gölün üzerinde yüzecek şekilde her biri 2.000 bisikletlik park sahası da planlara dahil.

Şehirde oturanların %57’sinin bisikleti her gün kullandığı Amsterdam’da bisiklet “kirliliği” (bu da bir oksimoron aslında) o raddede ki, bisikleti hatalı park edenlere “çekici parası” olarak 70 avroya kadar ceza kesiliyor. Sadece 2013 yılında 73 bin tane hatalı park etmiş bisiklet “çekilmiş”.

Başka ülkeler, bambaşka dertler…

Amsterdam'ın meşhur katlı bisiklet parkı

Amsterdam’ın meşhur katlı bisiklet parkı

Amsterdam’da Bisiklet Parkları Yetmiyor
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top