Uluslararası Bisiklet Fuarları

2015 Londra Bisiklet Fuarı

Az yeni teknoloji, orta karar egzantrik ürünler, çok fazla günlük kullanım ve şehir bisikletçiliğine yönelik ürün. 2015 Londra Bisiklet Fuarı bu kelimelerle özetlenebilir.

Londra Bisiklet Fuarı, “sektör/yenilik” odaklı olmaktan ziyade “müşteri” odaklı bir fuar olduğu için burada dünyada ilk defa bir ürün görmeniz, ancak İngiliz bir zihnisinirin geliştirdiği bir ürünse mümkün.

Ancak bu yıl çok etkileyen unsur, bisikletlerden ziyade bu “müşteri profili”ndeki değişim. Bisiklet Londra’da giderek yayıldığı ve günlük hayatın bir parçası olmaya başladığı için genelgeçer bisiklet teknolojilerinin ötesinde fikirler gelişiyor, endüstriler ve sektörler arası işbirlikleri doğuyor.

Bir başka deyişle Londra’nın (artık 8.6 milyon nüfusla ne kadar mümkünse) Kopenhaglaşmasının etkisi, fuarda da kendini gösteriyor. Bisikletten ziyade, bisiklete binenlerin hayatını kolaylaştıracak bir büyük yan sanayi fuarda giderek ağırlık kazanıyor.

Triatlon Bisikletleri

Biz diyelim İngiltere’de pek dağ olmaması, siz deyin triatlon fuarının aynı esnada bitişik salonda yapılması, Londra bisiklet fuarı triatlon ve yol bisikleti ağırlıklı fuar. Özellikle triatlon bisikletlerinin karbon kadro tasarımının sınırlarını zorlayarak geldikleri noktayı görmek heyecan verici.

Ceepo Katana, olimpik mesafeden, İronman’e kadar bütün triatlon uzunlukları hesaba katılarak tasarlanmış. Markanın en dehşetli modeli Viper size fazla kaçıyorsa (daha doğrusu finanse eden büyük bir takımınız yoksa) ona en yaklaşabileceğiniz bisiklet. Geniş jantlara imkan tanıyan arka fren tasarımı, sele borusunun arkaya çevrilerek daha geniş sele konumu seçeneği sunması gibi akıllı özellikleri var.

Ceepo Katana

Ceepo Katana

“Yerel” markalardan Boardman zamana karşı ve triatlon yarışları için tasarladığı AiR/TT serisine bayağı ağırlık vermiş. Daha alt seviye modellerden ziyade, TTE bilhassa üst boru tasarımı ile fuarın en çok dikkat çeken modellerindendi. Bütün TT serisinin en aerodinamik modeli zaten.

Boardman TTE

Boardman TTE

Daha rahat geometriler, kalın lastikler…

Yol bisikletinde giderek daha rahat, daha uzun mesafeler kullanıma imkan tanıyacak tasarımlar yerleşiyor. Elbette bu gidişatın bir kısmı yol bisikleti yarışları için. Örneğin Boardman‘ın SLS serisi, kalın lastikleri ve disk frenleri ile “kaymak gibi asfalt” harici yollar, kötü havalar vs için birebir.

Boardman SLS 9.4 Disc

Boardman SLS 9.4 Disc

Ancak bu gidişatta muhtemelen asıl faktör senede bir defa Paris-Roubaix pedallayan yarışçılar da değil. İnsanların işe giderken yol bisiklet kullanmak istemesi bunu itekleyen önemli nedenlerden. Bu yüzden örneğin kros bisikletleri ile yol bisikletleri arasındaki sınır da giderek silinmeye başlamış, hele disk frene geçildikten sonra. Campagnolo’nun 80. yıldönümü için özel bir Ares modeli çıkaran Dolan, kros bisikleti CDX’i “sıradan bir kros bisikletinden daha çokyönlü” olarak tanıtıyor mesela ve ekliyor: “günlük ise gidip gelmeler ya da uzun seyahatler için birebir”.

Dolan CDX

Dolan CDX

Gene Dolan’ın Dual modeli de benzer bir hedef gözetilerek tasarlanmış, çamurlukları ile “12 aylık bisiklet”.

Dolan Dual

Dolan Dual

Keza Giant‘ın TCX serisi de bu bağlamda fuarın en “çok yönlü” bisikletleri.

Giant TCX SLR2

Giant TCX SLR2

Bir başka, ve daha duyulmamış marka tercih edenlere yönelik, rahat model ise Cotic Escapade. Konforlu geometrili ama yol bisikleti gidonuna sahip, disk frenli, büyük lastikli bisiklet, saniye hesabı yapmayanlar, ama yol bisikletine yakın bir geometri ile günlük kullanım/uzun yolda rahat etmek isteyenleri hedef alıyor.

Cotic Escapade

Cotic Escapade

Bowman‘ın yeni modeli Pilgrims de gerektiğinde “yoldan çıkmak” zorunda kalan yol bisikletçilerinin bisikletinden inmeden yola devam etmelerini sağlamak için tasarlanmış.

Bowman Pilgrims

Bowman Pilgrims

GT rahat geometrili Grade serisi yol bisikletinde de dağ bisikletinin efsanevi modeli Zaskar’dan beri gözlerin aşina olduğu üst boru birleşim yerindeki üçgeni muhafaza ediyor.

GT Grade ALX

GT Grade ALX

Takım Bisikletleri

Yol bisikleti demişken, fuarda profesyonel bisikletçilerin yarıştığı bisikletler de getirilmiş. Örneğin Nairo Quintana’nın Giro’yu kazandığı Canyon Ultimate CF de buradaydı, yeni kurulan Giant Alpecin takımının Propel’i de, IAM Cycling’in Scott Addict’i de.

Quintana'nın Giro'daki Canyon'u

Quintana’nın Giro’daki Canyon’u

Giant Alpecin

Giant Alpecin

Scott IAM Cycling

Scott IAM Cycling

Scott demişken, markanın RedBull ile karbon ve aerodinami sahasında ortak çalışmasına gönderme yapan RedBull tasarımlı Scott Foil de göz alıyor.

Scott RedBull

Scott RedBull

En çok ilgi çeken bisikletlerden biri Alman Rose firmasının 5kg’in altındaki özel yapım X-Lite Team oldu.

Rose X-Lite Team

Rose X-Lite Team

Starley, nispeten ufak, Liverpool’un güneyinde, Cheshire’dan bir bisiklet markası. En ince detayına kadar düşünülmüş, tasarımı, boyaması, borularının ve kadrosunun imalatı dahil her şeyi İngiltere’de yapılıyor.

Starley

Starley

Katlanabilir bisikletler özellikle iş trafiğinde ve günlük hayatta giderek daha fazla yer tutuyorlar. Bunda haliyle bu bisikletleri katlayıp toplu taşıma araçlarına her saat alma imkanı da büyük rol oynuyor. Dahon ve tern fuarda bu sınıfta öne çıkan markalar oldular denebilir. Dahon’un Ciao D7 modelinin kadro tasarımı, hiç bacak kaldırmadan inip binmeye imkan tanıyor.

Dahon Ciao D7

Dahon Ciao D7

 tern Verge

tern Verge

Caterham markası araba meraklılarının aşina olduğu bir marka. Sussex’li araba üreticileri, F1 vs gibi sınıflarda yarışan otomobil markalarına karbon parçalar da tasarlayıp üretiyorlar. Fakat Caterham ismi daha fazla duyulsun diye, karbondan bir bisiklet tasarlamışlar. Bisiklet kar amaçlı değil, zaten Caterham’ın üretim tekniği ile çok pahalıya gelmiş. Fakat kadro tasarımından boyasının içine serpiştirilmiş kristallere, bisikleti hakikaten farklı kılan çok şey var.

Caterham

Caterham

Boya demişken, Enigma, boya üzerine uzmanlaşmış bir marka. Kendi kadrolarını isteğe göre boyuyor, ya da kadro tamiri (kumlama, boyama vs) yapıyor. Ucuz değil, buna mukabil isteğe göre desen vs de eklendiği için ortaya çok güzel tasarımlar çıkıyor.

Enigma

Enigma

1kg Tekerlek Seti

Teknik yeniliklerde herhalde en ilginçlerinden biri İsviçreli edco firmasının tekerlek seti Neggia idi. Ağırlığı 1kg’in altında olan (85Kg bisikletçi sınırı) karbon tekerlek setinin öne çıkan unsurlarından biri markanın kendi geliştirdiği ve hem Shimano/SRAM, hem de Campagnolo kasetleri ile aynı anda uyumlu olan tekerlek göbeği. Göbeğin üzerinde Shimano/SRAM ve Campagnolo kaset dişlilerinin nereden takılacağını gösteren işaret de mevcut. Özellikle farklı bisikletlerde aynı tekerlek setini kullanmak isteyenler için birebir. Bu sistem sadece Neggia’ya özgü değil, edco’nun geliştirdiği ve diğer tekerlek setlerinde de bulunan bir tasarım.

edco

edco

edco

edco

Giyim, Aksesuar

Giyimde daha ziyade koşucuların tanıdığı ashmei markası bisiklet yelpazesini geliştiriyor.

ashmei

ashmei

Gene giyimde bir yenilik iki yıldan beri bisiklet markası olarak tanıdığımız Hoy‘un (Chris Hoy’un markası) Volpine markası ile beraber çıkardığı yeni bisiklet kıyafeti serisi.

Hoy Volpine

Hoy Volpine

Doğrudan giyim olmasa da ilginç ürünlerden biri ceketin ya da yeleğin arka cebine bir suluk dahil eden Cherry Picker Hydration markası. Sistemin en zekice özelliği, ceketin/yeleğin içinde arka cep hizasında neredeyse bir korse ebatlarında kemer olması ve bu sayede suluk kısmının belde ağırlık yapmaması. Bir zamanlar çok moda bel çantaları vardı, onun içinde bir sulukla ceket ya da yeleğe dikilmişi gibi düşünün.

Cherry Picker Hydration

Cherry Picker Hydration

Gençliğini bir Levi’s 501 için feda etmiş olanlar, markanın “commuter” serisine dikkat!

Levi's Commuter

Levi’s Commuter

Tannus rengarenk dolma lastik yapan bir firma. Lastiği takmak yaklaşık yarım saat sürüyor, fakat bir defa taktıktan sonra da haliyle tekrar sökmeye lüzum olmayacağı için sorun değil. Normal bisiklet jantlarına uyumlu lastikler yol bisikletleri için 4 ebatta üretiliyorlar, ayrıca katlanabilir bisikletle kullanım için 16 ve 18” jantlık modelleri de var.

Tannus

Tannus

Bisikletle sanatı buluşturanlardan biri fotoğrafçı Ge