Bisikletli Ulaşım

Tünelde Bisiklet Sürülür mü?

Türk basınının en büyük hastalığı olan hit toplamaya çalışmak, “ilginç” görünen her habere balıklama atlamayı da beraberinde getiriyor. Bu durumun son günlerde medyada dolaşan örneği “Dünyanın ilk yeraltı bisiklet ağı” başlıklı ve Londra’nın kullanılmayan metro tünellerinin bisiklet yolu haline getirilmesi projesi.
3211H3

Mimarlık firması Gensler’in geliştirdiği proje, daha önce de sayfamızda işlediğimiz “absürd projeler” grubuna dahil. Absürd, çünkü gerçekten bisiklete binen biriyseniz, proje neresinden tutsanız elinizde kalıyor:

Temiz Hava da Ne?

Örneğin kilometreler boyu tünelde bisiklete binilir mi? Bisiklete zaten açık havada bulunmak için binmiyor muyuz? Kaldı ki Londra’nın bilhassa dar olan (çapı 3.5 ile 5.5 m arasında değişiyor) havasız tünellerinde vakit geçirmek istesem, zaten metroya binerim, neden aksıra tıksıra pedallamaya çalışayım?

Hava demişken, projenin tanıtıldığı fotoğraflardan birine bakın: zaten havasız ortam, bir de grafiti yapan bir kız var, yanından da bir oğlan geçiyor. Sorun bundan daha iyi anlatılamazdı herhalde. Bir de yetmezmiş gibi yanında oturulacak masalar vs var.
3211H4

Tabii ki bu projenin de diğer absürd projelerle ortak yanı bir mimarlık bürosunun isminin başında yer almasını sağlaması, çok pahalı olması vs.

Aslında motorlu taşıt dostu proje

Bisikletin gündemde olması, şehir bisikletciliginde alternatifler aranması vs güzel şeyler, fakat daha önce de yazdığımız gibi bu absürd projelerin hepsinin ortak bir yanı var: o da motorlu taşımayı azaltmak ve bisikletlerle ikame etmektense bisikletleri yollardan çıkarıp, şehrin görünmeyen bir köşesine atması. Dolayısıyla bu projeler bisiklet dostu vs değiller, tam tersine, son tahlilde, motorlu taşıt dostu projeler.

Tünelde Bisiklet Sürülür mü?
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top