Bisikletli Ulaşım

İstanbul’da Trafik Patlama Noktasında

Geçtiğimiz günlerde İBB, 2015-2019 stratejik planını basına tanıttı. Aktarılan bilgiler arasında, bisiklet ve yayalaştırma konusunda hiçbir bilgi yok. Plan, henüz İBB sayfasına yüklenmediği için tamamına bakmak mümkün değil, ancak Londra ve İstanbul yazısından hatırlayacağınız üzere 2023’e kadar şehrin ulaşım yol haritasını çizen “İstanbul Metropoliten Alanı Kentsel Ulaşım Ana Planı”, bisiklet konusunda ele gelir hiçbir şey içermiyordu. Dolayısıyla, 2015-2019 stratejik planının da bisikleti şehirde ulaşım ve taşımacılığın entegre unsurlarından biri yapmak için hiçbir ciddi plan içermediğini tahmin etmek güç değil.

Trafik Patlama Noktasında

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre İstanbul bölge müdürlüğü sınırları içinde toplam 2093km devlet yolu, 1422 km il yolu, 526km de otoban bulunuyor. Yolları ortalama 3 şerit kabul edersek toplam yol uzunluğu 3 x (2093+1422+526) x 1000m = 12 milyon 123 bin metre yapıyor.

2014 Ekim itibariyle biraz daha artmıştır ama TUİK verilerine göre İstanbul’da 2013 yılı sonunda 3 milyon 230 bin civarında motorlu taşıt var, bunun 2 milyon 150 bin kadarı otomobil.

Basit bir hesapla, İstanbul’da bulunan 2 milyon 150 bin otomobil, beher otomobili 5m’lik bir uzunluk olarak düşünürsek, tampon tampona verseler 5 x 2 milyon 150 bin = 10 milyon 750 bin metre yapıyorlar.

İstanbul'da Taşıtlar ve Yolların Toplam Uzunluğu

İstanbul’da Taşıtlar ve Yolların Toplam Uzunluğu

Şimdi anladınız mı İstanbul’da neden sürekli trafik tıkanıyor? Yuvarlarsak 12 milyon metre yol var, 11 milyon metre otomobil. Buna kamyonları vs de eklerseniz (otomobiller dışında 711 bin kadar kamyon ve kamyonet var İstanbul’da), eldeki yolların toplam uzunluğunun, taşıtların toplam uzunluğundan az olduğu ortaya çıkıyor. Elbette bütün taşıtlar aynı zamanda yolda değil vs. Fakat toplam uzunluğun teorik olarak dahi yoldan fazla olması İstanbul’da bugün yaşadığımız trafik faciasının altında yatan neden.

Sonuç: Bisiklet Elzem

Emirgan projesi, bu bağlamda İBB’nin İstanbul’un trafik sorunu ile mücadelesinin dürüst olmak gerekirse son derece eksik olduğunu gösterdiği için çok önemli.

İBB, toplu taşım konusuna çok büyük yatırım yapıyor. Büyük kitleleri otobüse, raylı sisteme, metrobüse, deniz taşımacılığına aktarmaya uğraşıyor, iyi de ediyor. Fakat toplu taşım, şehirdeki taşımacılığın sadece bir bacağını oluşturuyor.

Şehri daha yaşanılabilir kılmak için özellikle kısa mesafelerde yaya ve bisiklet odaklı yaklaşım geliştirmeye mecburuz. Maalesef, İBB, Emirgan örneğinde olduğu gibi, bisikleti şehir ulaşımının entegre bir parçası olarak görmekten çok uzak.

İBB’nin şu anda yukarıdaki matematik hesabından çıkardığı sonuç, bisiklet ve yaya odaklı, trafikteki araba sayısını azaltan adımlar atmak yerine, daha fazla yol yapmak. Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Ormanları’nı yaran yollar bu yanlış çıkarımın eseri. Bu seçimin, hiçbir şekilde uzun vadede sürdürülebilir bir sonuç yaratmayacağı da aşikar.

Kadir Topbaş, İstanbul 21.yy şehri yapmak istiyorsa, raylı ve deniz toplu taşımına yapılan yatırımlar kadar, şehirde motorlu trafiği, bilhassa otomobil sayısını azaltmak zorunda. İnsanları arabadan inip bisiklete binmeye teşvik etmek, bunun altyapısını hazırlamak, kaçınılmaz.

İstanbul’da Trafik Patlama Noktasında
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top