Bisikletli Ulaşım

İBB Emirgan Planları ve Bisiklet

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs 2014 tarihli İstanbul Bülteni (PDF)’nde “İstanbul Boğazı’na yürüyüş ve bisiklet yolu” başlığı ile tanıtılan Emirgan sahilindeki genişletme basında ve sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Emirgan projesi

Emirgan projesi

Emirgan projesi

Emirgan projesi

Ancak Emirgan sahilinde planlanan 700m’lik bisiklet yolu, İBB’nin “bisiklet yolu” deyince ne düşündüğüne dair ipuçları veriyor: Arabanıza yüklediğiniz bisikletle “bisiklet yolu” olarak belirlenmiş bir yere gelirsiniz, yukarı aşağı bisiklet yolunda gidersiniz, sonra tekrar arabanıza biner evinize dönersiniz.

Uzunluğu 1km dahi olmayan bu bisiklet yolu, hiçbir şekilde genel bir ulaşım konsepti içine dahil olmayan ve tamamen gösteriş amaçlı tasarlanmış, olsa da olur, olmasa da kabilinden bir yol.

Yeşil alan ile otopark alanı eşit proje

Bunun ötesinde Emirgan projesinin nasıl bir proje olduğuna dair bir ipucu da projeye dahil edilen otopark. Toplam 11.300m2 bir alana yayılacak ve sadece 1.550m2 yeşillik olacak projede ayrıca 116 araçlık otopark öngörülüyor. Bir araçlık park yerinin 2.5m x 5m olduğunu kabul etsek, 116 x 2.5m x 5m = 1.450m2’lik park alanı yapılacak demektir. Yani bu proje öyle bir proje ki, “yeşil alan” ile “otopark alanı” eşit tutulmuş.

Bültendeki bilgiler ışığında Emirgan projesinin satıh açısından dağılımı aşağıdaki grafikteki gibi. Düşünün, 2017 yılı Avrupa Yeşil Başkenti ödülüne aday şehrin, sahil genişletme projesinin %60’ına yakını muhtemelen beton kaplı olacak.

İBB Emirgan Projesi Yüzölçümü Dağılımı

İBB Emirgan Projesi Yüzölçümü Dağılımı

İBB’nin Ulaşım Anlayışında Bisiklet Yok

Tekrar başa dönmek gerekirse, İBB’nin genel olarak ulaşım anlayışı ve konsepti, hiçbir şekilde bisikletin trafiğin entegre bir parçası olmasını hesaba katmıyor, hedeflemiyor, hatta istemiyor.

 

İBB Emirgan Planları ve Bisiklet
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top