Uluslararası Bisiklet Fuarları

2015 Gelirken Eurobike’tan Donanım

Eurobike 2014

Aşağıda üç gün boyunca dolaştığımız Eurobike 2014 fuarında ilgimizi çeken donanım yeniliklerini, modelleri marka marka kısaca sizlere aktardığımız yazıyı ve fotoğraf albümünü bulabilirsiniz.

Maxxis

Campione TT Maxxis’in en hafif yol bisikleti lastiği. 28X23 boyutunda 250gramdan başlıyor.

Maxxis Campione TT

Maxxis Campione TT

Dağ bisikletinde Chronicle modeli 3” kalınlığında ve FatBike gibi dursa da asıl FatBike modeli Mammoth (4”). Tread Lite ise hızlı XC sınıfı tekerlek, 26×2.10 ve 120TPI ölçülerinde 530g ile başlıyor.

Maxxis Chronicle

Maxxis Chronicle

Schwalbe

Schwalbe’nin lastik içinde lastik şeklinde özetlenebilecek ProCore sistemini daha önce sayfamızda tanıtmıştık. Dışarıdaki haznede 0.5-1.5 bar, içeride ise 4-6 bar arası hava basıncına imkan tanıyan ve bu sayede dışarıda yol tutuşu artarken, janta vurmayı önleyen sistem, Eurobike’ta tek subaplı haliyle görücüye çıkmış. Set fiyatı, 180 avroya yakın.

Schwalbe ProCore

Schwalbe ProCore

Schwalbe ProCore içiçe iki subap

Schwalbe ProCore içiçe iki subap

Bunlar dışında fatbike için geliştirilmiş olan Jumbo Jim ve tubeless Ironman serisi yeni modeller.

Fizik

Fizik bu yıl Gobi serisini tamamen yenilemiş. Serinin en üst modeli M1 karbon raylar üzerinde duruyor, 155 gram.

Fizik Gobi M1

Fizik Gobi M1

Aliante R3 modeli 195g ağırlığında. Snake Carbon ise 180g. Her iki sele de karbon gövdeye sahipler.

Fizik Snake Carbon

Fizik Snake Carbon

Cannondale Lefty 2.0

Lefty, Cannondale’in alameti farikası bir amortisor. 2.0 modelinde esnemezliği arttırılmış, daha ufak kadro boyları için kısa saft seçeneği gelmiş. Amortisorun tepme kontrol mekanizması kullanılacak ortama göre değiştirilebiliyor, dış bacağının çapı 44mm’ye, iç bacağı ise 32mm’ye genişletilmiş, göbek bileziğinin çapı da esnemezlik için büyütülmüş.

Cannondale Lefty

Cannondale Lefty

Crank Brothers

21mm iç genişliğe sahip Cobalt 11 karbon tekerlek seti 29” ölçüsünde 1650 gram, 27.5” ölçüsünde ise sadece 1540 gram ağırlığında.

Crankbrothers Cobalt 11

Crankbrothers Cobalt 11

Continental

Büyük lastik üreticilerinden Continental, pek çok lastiğinin yan duvarlarında bu model yılında APEX koruma uygulamış. Trail King 2.4 (2.4”, 240 TPI), Kaiser 2.4 bu özelliğe sahip yeni lastikler.
Bunlar dışında Adidas ile ortak “geliştirilen” dağ bisikleti lastiği tabanlı X-King ayakkabı da ilginç.
3178H14 3178H15

Fabric

Fabric yeni çıkan bir sele markası. Tamamen entegre, karbon, çelik ve titanyum raylı seleler üretiyorlar. Seleler üç parçadan oluşuyor: raylar, sele gövdesi ve üst kaplama. En büyük özelliği her seride 3 tip kullanıma uygun az esneyen veya çok esneyen modeller olması.
3178H16

CaneCreek

CaneCreek markası bir süredir bütün yoğunluğunu Double Barrel modeline vermiş durumda. Double Barrel Air/CS, “normal” DB’nin tırmanma kullanımı için bir manivela içeren versiyonu. Bu modelleri çok ağır bulanlar için DB Inline, hem bildik iki tüplü tasarıma, hem tırmanma moduna sahip, ama daha hafif ve daha ince.
3178H17

Marzocchi

Marzocchi de son dönemlerde fazlasıyla revaçta olan enduro ve 27.5” özelliklerini gözönüne almış. 160Mm süspansiyon mesafesine ve 35mm iç borulara sahip 350 serisi (en üst model 350 NCR Titanium – titanyum yaylı), çok hafif değil, ama bir o kadar da Marzocchi’nin efsanevi dayanıklılığını sunuyor.
3178H18

Daha az süspansiyon mesafesi isteyenler için 100/120mm’lik ve 1.5 kilonun altında ağırlığı ile 320 serisi var, özellikle serinin üst modeli 320 LCR Carbon, karbon tacı ile göz dolduruyor.

Fox

Enduro kullanıcıları için 36mm iç boru çapına sahip ve bildik Fox teknolojilerini barındıran 36 modelinin en güzel yanı bu özelliğine rağmen 2 kilonun altında bir ağırlığa sahip olması. Serinin 26” modeli 180mm’ye, 27.5” modeli 170mm’ye, 29” modeli ise 160mm’ye kadar süspansiyon mesafesi sunuyor.
3178H19

Bos

Bos’un iniş amortisoru Idylle Rare FCV (Frequency Control Valve) zemine uyum sağlayan otomatik bir subap içeriyor. Süspansiyon eğrisinin sonunda daha fazla progresyon için hidrolik takoz (bumpstop) ile donatılmış.
3178H20

XC kullanımı içinse “dizzy” modeli var. Şimdilik sadece 29” tekerlek için tasarlanmış olan amortisor 1580g ağırlığında, 100 ya da 120mm süspansiyon mesafesine sahip.

Mavic

Mavic lastikle beraber tasarlayıp ürettiği tekerlek setlerinde Crossmax serisini Crossmax XL adı altında enduro kullanımına da açıyor. 23mm’lik jantlar, 24 tel ve daha önemlisi Mavic’in UST (iç lastiksiz) teknolojisi ile Crossmax XL 26, 27.5 ve 29” boylarında piyasada olacak. Lastikler dahil bütün setin ağırlığı 3.150gram. Bu modeller her türlü tekerlek mili sistemine uygunlar.
3178H21

Crossmax serisinin bir altında Crossroc XL WTS var, 3.300 gram ağırlığındaki set (lastikler dahil) 21mm iç jant genişliği ve hem önde, hem arkada sokma mil sistemi ile donatılmış.

RaceFace

RaceFace’in Turbine serisinde 2015 model yılında yenilikler var. Yeni bir sele borusunun yanında rengarenk dışlilerle beraber sunulan yeni aynakol standardı CINCH en önemli yenilik.

RaceFace Turbine

RaceFace Turbine

Selle Italia

Selle Italia’nın bildik serileri SLR ve Flite’de yenilemeler var. Flite Tekno Flow 125g ağırlığında, bir diğer yeni model Novus 225 ağırlığında. Her iki model de hem dağ, hem yol bisikleti kullanımına uygun.

Selle Italia Flite & Novus

Selle Italia Flite & Novus

SMP

Burnu kesik triatlon seleleri bu yıl en çok görülen ürünlerden. SMP de yeni çıkardığı “T” serisinde her selenin üç farklı boyutunu sunuyor. Burunları kesik/kırık seleler, zamana karşı pozisyonunda uzun süre kullanımda konfor sağlıyorlar.

 SMP T3

SMP T3

Hope

Bisiklet donanımında CNC’yi bir sanat kabul ediyorsanız, Hope sizin markanız. Markanın yeni aynakolu, FEA (Finite Element Analysis) ile tasarlanmış, markanın kendi geliştirdiği montaj standardı ile dikkat çekiyor.

Hope aynakol

Hope aynakol

Bir diğer yenilik Slick zincir tutucu. Değişik versiyonları var, muhtelif ISCG standardı uyumlu, muhafazalı ya da muhafazasız…

Hope Slick zincir tutucu

Hope Slick zincir tutucu

Son olarak fuar yeniliği kabilinden sele borusu kelepçesi, teleskop sele boruları için geliştirilmiş, kelepçeye entegre kablo bağı var.

Magura

Dört pistonlu frenin dönüşü… Magura MT7 ile sert enduro ve/veya iniş kullanımında kullanmak için 375g ağırlığında ve aletsiz olarak fren kavrama noktası ayarı yapma imkanı sunan yeni bir fren setini piyasaya sürüyor.

Magura MT7

Magura MT7

Magura MT7

Magura MT7

FSA

FSA bu yıl ilk defa olarak K-Force ve daha hesaplı Afterburner serilerinde disk frene giriş yapıyor. K-Force disk frenler çift pistonlu, aletsiz ayar imkanı sunan, karbon fren kollu, 305g ağırlığında frenler. Afterburner modeli ise teknik olarak benzer, karbon yerine aluminyum ve dolayısıyla yaklaşık 90g daha ağır.

 FSA K-Force

FSA K-Force

 FSA K-Force

FSA K-Force

DT Swiss

DT Swiss’te OPM (One Piece Magnesium) O.D.L (Open Drive Lock) modelleri XMM amortisörlerin yerine geçiyor. Fox’un CTD’sine benzer bir şekilde Open (sert ve kayalık parkurlarda), Drive (yarış durumunda, daha akıcı parkurlarda) ve Lock (tırmanırken vs kitlemek gerektiğinde) olmak üzere üç kademeli süspansiyon ayarı var.

DT Swis OPM ODL

DT Swis OPM ODL

DT Swiss OPM ODL

DT Swiss OPM ODL

Shimano

Shimano’nun dağ bisikleti kadro donanımında Pro serisinin yeri malum. Yeni gelişen XTR Di2 ile kullanım için tasarlanmış olan Pro donanımının ismi Tharsis XC. Örneğin UD karbon gidonun XTR Di2 kablo aktarımını gidon içinden yapabilmesi önemli bir yenilik.

2015 Gelirken Eurobike’tan Donanım
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top