Uluslararası Bisiklet Fuarları

2015 Gelirken Eurobike’tan Bisikletler

Eurobike 2014

Aşağıda üç gün boyunca dolaştığımız Eurobike 2014 fuarında ilgimizi çeken bisiklet yeniliklerini, modelleri marka marka kısaca sizlere aktardığımız yazıyı ve fotoğraf albümünü bulabilirsiniz.

Eddy Merckx

Efsanevi bisikletçi Merckx Eurobike’ta yoktu, fakat bisiklet markası Mourenx69 ile uzun kullanıma daha uygun (alın kısmı biraz daha kalkık, üst borusu biraz daha kısa) yeni bir modeli piyasaya sürüyor.

Eddy Merckx Mourenx69

Eddy Merckx Mourenx69

İsminiz Merckx olunca bisikletinize koyduğunuz adın da arkasında bir hikaye olması kaçınılmaz. 1969 Fransa Turu’nda Merckx’in 8 dakika lider olarak başlayıp farkı daha da açtığı, Tourmalet tırmanışlı 17. etabın anısına bu bisiklet.

Ridley

Noah SL, Ridley’in yeni modeli. En büyük özelliği de içinde yarık olan, markanın patentini aldığı F-Split karbon çatal, kadronun aerodinamik için zamana karşı bisikletleri andırırcasına lastiklerin formuna yaklaşmış olması.

Ridley Noah SL

Ridley Noah SL

Liteville

Liteville markanın 10. yılını kutlamak için özel bir seri çıkarmış. 301 Marathon (Rock Shox RS-1, önde ve arkada 120mm), 301 All Mountain (140mm) ve 301 Enduro (160mm) markanın alameti farikası olan aynı kadro üzerinde ne kadar farklı kullanımın mümkün olduğunu gösteriyor.

Liteville 301 Marathon

Liteville 301 Marathon

Commencal

Yeni Supreme DH Comp 650b adından da anlaşılacağı üzere 27.5” tekerlekli iniş bisikleti. BOŞ amortisörlerle, SRAM X0 çekiş sistemi ve Code frenlerle donatılmış.

Commencal Supreme DH Comp 650b

Commencal Supreme DH Comp 650b

Sabit kadrolu all mountain modeli, ki Commencal bu tarz bir model çıkaran ender markalardan, Meta HT AM 27.5” tekerleklere, Marzocchi 350R amortisor ile 150mm süspansiyon mesafesine sahip.

Commencal Meta HT AM 27.5”

Commencal Meta HT AM 27.5”

Sandwich Bike

Sandwich Bike, eve bir kutu içinde gelen ve sahibinin yaptığı, şimdiye kadar gördüğümüz bambu vb malzemelerden yapılan bisikletlerin aksine, son derece akıllıca tasarlanmış ahşap kadrosu ile nispeten konforlu bir şehir içi kullanımı sunan bir marka. Markanın 5 modeli var, ayrıca kadronun yapısı sayesinde kişiye özel resimlemek, logo geliştirmek vs mümkün.

 Sandwich Bike

Sandwich Bike

GT

Dağ bisikleti ve BMX, GT’nin daha öne çıkan dalları, fakat yeni karbon kadrolu yol bisikleti Grade, markanın “Gravel racer” kategorisi için tasarladığı, bozuk yollarda da binicisini ağlatmayan, disk frenlere sahip yeni modeli.

GT Grade

GT Grade

Cannondale

Cannondale’in 2015 model yılı yeniliklerinden bahsetmiştik. DemoDay’de de denediğimiz F-Si dışında Trigger (140mm) ve Jekyll (160mm) modelleri karbon kadrolu 27.5” tekerlekli bir şekilde 2015 model yılı ürün yelpazesinin yeni ürünleri.

 Cannondale Jekyll Carbon Team

Cannondale Jekyll Carbon Team

Yol bisikletinde karbona geçmek istemeyenlerin en beğendiği modellerden CAAD10 yenilenmiş, Synapse Carbon disk frenli (SRAM Red 22).

Cannondale CAAD 10

Cannondale CAAD 10

Koga

Plaj yarışları, Hollanda’ya özgü bir etkinlik. Gel-git olan plajlarda, kilometrelerce bir yöne, sonra geriye yarışılıyor. Tabii bir tarafta mutlaka rüzgar geliyor, uzun süreli yarışlarda şu yükselince yumuşak kuma geçmek zorunda kalınıyor vs. Koga’nın BeachRacer modeli de bu tip kullanım için tasarlanmış, kros bisikleti ile 29” dağ bisikletinin melezi bir model. Önde tek ayna dişlisi, arkada Shimano Ultegra 11’li çekiş sisteminin yanında önde Schwalbe Thunder Burt 2.1, arkada ise Schwalbe Supermoto 2.35 lastikleri ile dikkati çekiyor.

KOGA BeachRacer

KOGA BeachRacer

Electrolyte

Elektrik motoru ve karbon kayışlı çekiş sistemi ile ilgi çeken bir bisiklet. Bütün bunları bir de sadece 12kg gibi makul bir ağırlıkla yapıyor.

Electrolyte

Electrolyte

Santa Cruz

Santa Cruz bu model yılında Bronson modelini karbon kadrolu olarak çıkarmış. Serinin en üst modeli Bronson CC XX1, 150mm VPPli süspansiyon mesafesi sunuyor, Rock Shox Pike RCT3 ve Cane Creek Double Barrel amortisörlerle donatılmış. 27.5” tekerlek büyüklüğü ile sadece 117 kilo ağırlığında.

Santa Cruz Bronson Carbon

Santa Cruz Bronson Carbon

5010 CC XT, arkada 125mm’lik (Fox Float CTD), önde 130mm (Rock Shox Pike RCT3) süspansiyon mesafesi ile sadece 12.6kg ağırlığında.

Juliana

Juliana Santa Cruz’un kadınlar için olan modeliydi, bu yıldan itibaren bisiklet ayrı bir marka olarak hayatına devam ediyor (Giant ve Liv gibi). Juliana Joplin CS 29” tekerlekler, Fox 32 Float CTD 120mm süspansiyona sahip. Pike RC ile donatılmış Furtado 130mm süspansiyon mesafesine sahip.

Juliana Joplin

Juliana Joplin

Cielo

Cielo, ünlü kadro donanımı markası Chris King’in geliştirdiği bisiklet markası. Yeni markanın özellikle Cielo Road Racer ve diskli versiyonu Road Racer Disc öne çıkan modelleri.

Cielo Road Racer Disc

Cielo Road Racer Disc

Surly

Surly, uzun yol bisiklet meraklılarının aşina olduğu bir marka. Her türlü donanıma uygun kadro Troll modelinin bir adım ilerisi olan World Troller onun bütün özelliklerini barındırıyor, üstüne üstlük bir de kadroyu özel bir anahtarla ortadan ikiye bölmek mümkün.

 Surly World Troller detay

Surly World Troller detay

Lapierre

Dağ bisikletinde Fransız markası Lapierre’in X Control modeli, nispeten hesaplı bütçesi ile ve arkada 100mm, önde 120mm’lik süspansiyon mesafesi ile çok para harcamak istemeyenlere hitap ediyor. Bu yıl ilk defa ve sadece bu ölçüde olmak üzere, 27.5” tekerlek mesafesine sahip X Control.

Lapierre X Control

Lapierre X Control

Yol bisikletinde Pulsium serisi, FDJ takımı ile beraber geliştirilmiş. Özellikle ilkbahar klasiklerinin parkur karakterini hedef alan modelin en dikkat çeken özelliği, üst boru ile oturma borusu arasında esneyen bir elastomer.

 Lapierre Pulsium 700

Lapierre Pulsium 700

Cube

Cube 2015 yeniliklerine buradan ulaşabilirsiniz. C68 kadroya sahip üç model, Stereo 140 C68, Elite C68 ve yol bisikleti Litening C68 bu yıl en göze çıkan modeller.

Look

Look pek çok modeli ile iştah kabartan bir marka, fakat singlespeed modellerinden klasik tasarımlı AC 364, sportif model AL 456 ve profesyonel pist bisikleti L96 ilk dikkat çeken modeller arasındalar.

Look L96

Look L96

Creme

Klasik tasarımlı singlespeed modeller dışında Creme markasının 7 vitesli (Shımano Nexus) çelik kadrolu CafeRacer modeli, önündeki bagaj ile, en çok ilgi çeken modeliydi.

Creme Cafe Racer

Creme Cafe Racer

Liv

Liv, Giant’ın kadın modellerinden artık başlıbaşına bir marka haline gelmiş durumda. Jolanda Neff’in de değişik donanımla kullandığı sabit kadrolu modeli Obsess ADV (karbon kadro, 100mm’lik Fox Float CTD), Giant ve Shimano Ultegra donanımlı zamana karşı/triatlon bisikleti Envie ADV Tri, 120mm’lik Rock Shox SID XX ve SRAM XX1 ile donatılmış olan Lust ADV 0, alüminyum kadrolu kros bisikleti Brava SLR1 her sahada kadınlara özgü geometri ve donanımı sunmaya çalışıyorlar.

 Liv Obsess

Liv Obsess

Giant

Giant 2015 model yılındaki yenilikleri 27.5” tekerlekli Glory, yol bisikletleri AnyRoad ve FastRoad, Defy serilerini sayfamızda yazmıştık.

 Giant Glory

Giant Glory

Colnago

Colnago standına gelince en çok dikkat çeken araç bir Ferrari 458. Marka bunu yeni V1-r karbon kadrolarının Ferrari’de kullanılan karbon ile üretildiğini göstermek için yapmış, V1-r kadroların üzerinde Ferrari’nin şaha kalkmış atı (Cavallino) var. Buna ek olarak zamana karşı modeli K.Zero tamamen yenilenmiş, aerodinamisi arttırılmış.

Colnago V1-R

Colnago V1-R

Orbea

Orbea’nın 2015 model yılı yenilikleri Orca, Oiz, Alma ve Ordu’dan sayfamızda bahsetmiştik.

Orbea Alma

Orbea Alma

Cervelo

Cervelo’nun RCA modeli hafiflik/esnemezlik oranı en yüksek kadro olarak tanıtılıyor. Klasik geometrili bisiklette bu yıl on çatal geliştirilmiş, burgusal esnemezliği arttırılırken doğrusal esnemezlik azaltılarak konforu yükseltilmiş.

 Cervelo RCA

Cervelo RCA

S5 modeli de yenilenen modellerden. İlk bakışta göze çarpmıyor ama bisikletin kadrosunun ön kısmı (çatal, alın borusu ve arka borularla birleşim) genişletilmiş. Cervelo bunun bisikletin tekerlek/fren bölümünden kaynaklanan hava yarığı içinde kaldığı için aerodinamiden kayıp olmadığını, fakat bisikletin genel esnemezliğini artırdığını belirtiyor. Aerodinami, Cervelo için anahtar kelimelerden biri. Bu modelde kullanılan aerobar dahi 40km/s’te 4.4W tasarruf sağlamış.

Cervelo S5

Cervelo S5

Focus

Focus’un Izalco Max 0.0 modeli 5 kilonun altında ve UCI homologasyonu için oturma borusuna vs safra eklenen bir model. 2X11 SRAM RED ile donatılmış bisiklette kablolar kadro içinden aktarılıyor, 995g’lik DT Swiss RRC32T tekerlek seti kullanılmış.

Yeni model Cayo ise Focus’un disk frenli ilk modeli. Buna ek olarak markanın geliştirdiği ve çok çabuk tekerlek söküm/takımına imkan tanıyan, aynı zamanda disk frenin gerekli kıldığı esnemezliği de sağlayan RAT (Rapid Thru Axle) sokma mil sistemine sahip.

Focus Cayo

Focus Cayo

   Focus RAT

Focus RAT

Dağ bisikletinde Factory serisi, Focus çalışanlarının geliştirdiği modeller ve bu yıla özgüler. 160Mm’lik enduro modeli SAM ile sabit kadrolu Black Forest 29R bu serideki ürünler.

Focus SAM Factory

Focus SAM Factory

Kros modeli Mares CX 0.0 Team Disc de hem kadrosu, hem çatalı yenilenmiş bir model. ISGC standardına uygun zincir koruması da dikkat çeken özelliklerinden.

BMC

BMC Speedfox SF01 markanın 130mm’lik yeni modeli. DemoDay yazımızdan hatırlayacaksınız.

Bunun dışında Impec Concept, gelecekte zamana karşı bisikletin neye benzeyebileceğini göstermesi açısından ilgi çekici.

 BMC Impec Concept

BMC Impec Concept

Marin

Marin RiftZone bu yıl karbon kadro ve 29” tekerleklerle piyasada. Markanın dikkat çeken bir diğer ürünü kros bisikleti Cortina T3 CX Pro.

 Marin RiftZone 9

Marin RiftZone 9

Yeti

Yeti SB6C markanın enduro World Series odaklı, Jared Graves ile beraber geliştirdiği modeli. Arkada 157mm önde 160mm süspansiyon mesafesi, 65.5 derece alın açısı ve karbon kadroya (isimdeki C) sahip.

 Yeti SB6C

Yeti SB6C

Mondraker

Mondraker’in markaya özgü Forward Geometry tasarımına (0mm gidon boğazı) sahip yeni Foxy Carbon serisinin en üst modeli Foxy Carbon XR. Önde Fox 34 Talas, arkada Float CTD ile donatılmış, 160mm süspansiyon mesafeli all-mountain sınıfı bisiklette SRAM XX1 çekiş sistemi kullanılmış.

Mondraker Foxy Carbon XR

Mondraker Foxy Carbon XR

Rocky Mountain

Thunderbolt Rocky Mountain’in yeni “trail bıke” modeli. Serinin en üst modeli Thunderbolt T799 MSL kısa çeki boruları ve 27.5” tekerlekleri ile dikkat çekiyor. 120mm’lik bisikletin alın acısı nispeten yatık, 2×11 Shimano XTR Di2 çekiş sistemi ile donatılmış.

Rocky Mountain Thunderbolt 799 MSL

Rocky Mountain Thunderbolt 799 MSL

Rocky Mountain da FatBike furyasına ayak uyduranlardan. Nispeten kısa üst boru ile daha hareketli bir karakter verilmeye çalışılmış olan Blizzard, Rock Shox Bluto amortisore sahip.

Norco

Norco 2015 model yılında iki yeni ürün katmış yelpazesine, FatBike modeli Sasquatch’ı saymazsak. All-mountain bisikleti Sight 27.5” tekerlekler ve karbon kadro ile donatılmış, 140mm süspansiyon mesafesine sahip. Daha sert kullanıma meraklılar için Range Carbon, 160mm sunuyor.

Norco Range Carbon

Norco Range Carbon

Canyon

Canyon markasının bu yıl için geliştirdiği FatBike Dude’u bir kenara bırakırsak, enduro Strive AL 160mm süspansiyon mesafesine sahip, bir düğme aracılığı ile arka amortisor sıkıştırıp bisikletin açılarını 1.5 derece dikleştirerek tırmanışa daha yatkın hale getirmek mümkün.

Canyon Strive AL

Canyon Strive AL

Spectral CF all-mountain kullanımı için olan Spectral modelinin karbon kadrolu hali. 27.5” tekerlekler, 140mm süspansiyon mesafesi ve 1950 gramlık kadroya sahip.

Wilier

Wilier markası yol bisikletleriyle bilinen bir marka, dolayısıyla 2015 model yılı için çıkardıkları Zero7 en ilgi çeken modelleri. Sadece 780 gram ağırlığındaki kadrosu, FSA/Campagnolo/Mavic donanımı ve 6.1kg ile UCI homologasyon kurallarının tam sınırındaki ağırlığı dikkat çeken özellikleri.

Wilier Zero7

Wilier Zero7

Bununla beraber markanın ilginç dağ bisikletleri de yok değil. 903 ve 901, markanın trailbike sektöründeki ilk temsilcileri.

Wilier 901

Wilier 901

 Wilier 903

Wilier 903

Ritchey

Ritchey yıllar sonra klasik kadro tasarımı ile bisiklet alemine ciddi dönüş yapan köklü markalardan. SwissCross modeli, adı üstünde, kros bisikleti, çelik kadro ve karbon çatalın yanında mekanik disk frenleri ile dikkat çekiyor.

 Ritchey SwissCross

Ritchey SwissCross

P29er modeli de markanın çelik kadro merakının vücut bulmuş hali. Çelik borulu klasik hardtail tasarımı (yatik alın acısını saymazsak), karbon sabit çatal ile birleşmiş, SRAM’ın 1×11 çekiş sistemi ve markanın kendi Vantage 29 karbon tekerlek seti ile donatılmış.

 Ritchey P29er

Ritchey P29er

idWorx

idWorx hiçbir zaman sorun çıkarmayan bisiklet olması ile ünlü bir marka. Yıllardır en sorunsuz parçalar, kadro tasarımı ve donanımı bir araya getirmeye çalışan markanın son ürünü gene klasik sabit kadro tasarımının üzerine Rock Shox RS-1 ters amortisor ve Rohloff göbek uygulanmış hali.

Bisikletin dikkat çeken özelliklerindne biri ayna dişlisinin metalinin “aşınmaz” olması. Evladiyelik de denebilir…

  idWorx

idWorx

  idWorx

idWorx

CKT by Virenque

Eski bisikletçilerin bisiklet çıkarmaya girişmesi çok aşina olduğumuz bir iş. Coppi’den Merckx’e, LeMond’dan (daha yenilerde) Hoy’a kadar böyle bir sürü marka var. Yeni bir marka da Richard Virenque’ın CKT markası. 589 modelinin ana unsuru olan 920 gramlık kadro ve 390 gramlık karbon çatalın 2.500 avroluk satış fiyatı var.

CKT by Virenque

CKT by Virenque

Merida

One Twenty modelini dün DemoiDay’de kullandık. Onun dışında dağ bisikletinde önemli bir model yenilenmiş BigNine, 29” tekerlekli sabit kadrolu XC modeli.

Merida Big Nine

Merida Big Nine

Yol bisikletinde disk frenli Ride’dan başka nispeten hesaplı triatlon/zamana karşı modeli Warp TT en dikkat çeken modellerden.

Merida WARP

Merida WARP

Scott

Dağ bisikletinde Genius LT en çok yönlü modellerden biri olmaya aday. Geçen yılki Fox 34 on amortisor, bu yıl 20mm sokma mil ve Fox 36 kombinasyonu ile değiştirilmiş. Resimdeki Genius LT 700 Tuned modelinde alın acısı halkalar kullanılarak değiştirilebiliyor, öndeki tek dişliye entegre zincir tutucu da cabası.

Scott Genius LT 700 Tuned

Scott Genius LT 700 Tuned

Felt

Markanın alameti farikası Equilink ile donatılmış çift süspansiyonlu modellerden biri Edict FRD, 29” tekerlekli XC modeli. Bu yıl 120mm’lik Rock Shox RS-1 ve Rock Shox Monarch XX amortisor ile donatılmış, çekiş sistemi SRAM XX1, tekerlekler DT Swiss.

 Felt Edict FRD

Felt Edict FRD

Bir diğer yenilenen model Virtue 1, üç aşağı beş yukarı Edict FRD ile aynı donanımda, fakat 130mm süspansiyon mesafesi (Rock Shox Revelation) ile daha “trail bike” olma yolunda kararlı bir model.

Felt Virtue 1

Felt Virtue 1

Bianchi

Bianchi de bu yıl ilginç yenilikler getirmiş markalardan. Yeni zamana karşı/triatlon modeli Aquila CV, 1300 gramlık bir kadronun Shimano Dura Ace Di2 ve Fulcrum Red Wind XLR tekerlekler ile birleşimini içeriyor.

 Bianchi Aquila CV

Bianchi Aquila CV

Yolda disk modasına uyum sağlayan modeller alt/orta sınıfta Shimano 105 donanımlı Impulso Disc, üst sınıfta ise Ultegra donanımlı Infinito CV Disc.

 Bianchi Impulso Disc

Bianchi Impulso Disc

Dağ bisikletinde Bianchi çok revaçta bir marka değil. Fakat enduro sınıfındaki 150mm süspansiyon mesafesine sahip Ethanol FS 27.5 dikkat çekici bir model.

 Bianchi Ethanol FS 27.5

Bianchi Ethanol FS 27.5

KTM

KTM de fatbike furyasına kendini kaptıran markalardan. FatRat, Rock Shox’in Bluto amortisoru (80mm) ve SRAM X9 2×10 çekiş sistemi ile donatılmış model. Bunun bir de Macina Freeze adında, elektrik motorlu modeli mevcut.

KTM FatRat

KTM FatRat

Rock Shox’ın RS-1 modeli sıkça gördüğümüz modellerden. Markanın XC sınıfındaki sabit kadrolu en üst modeli Myroon da Shimano XTR donanımının yanında bu ters amortisör ile göze çarpıyor.

2015 Gelirken Eurobike’tan Bisikletler
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top