Olimpik Türk

Sport Accord Convention ve Uğur Erdener

Bizim matbuat “gündemi” takip ededursun, dünya sporunun başta Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) başkanı Thomas Bach ve yönetim kurulu olmak üzere ağababalarını buluşturan SportAccord Convention 6-11 Nisan arasında Antalya Belek’de, Susesi tesislerinde düzenleniyor.

SportAccord ne diyenler için: Dünyada Spor Organizasyonu, SportAccord Kongresi. Aşağıda bu yıl 12. defa düzenlenen SportAccord Convention’a ev sahipliği yapacak grup:

Sabahları isteyene Jackie Joyner Kersee ile 5km koşarak güne başlama fırsatı sunan SportAccord’a yaklaşık 2500 delegenin katılması bekleniyor. Bunların arasında uluslararası spor organizasyonunun bilumum kısaltmalarının (IOC, ASOIF, AIOWF, ARISF, AIMS, IPC, OCOG, EOC, ANOC vs) yönetim kadrolarını bulmak mümkün.
108 uluslararası spor federasyonu ve orgnanizasyonun şemsiyesi konumundaki SportAccord’un halihazırdaki yönetim kadrosu ise şu şekilde (bisiklet severler, sondaki üyeye dikkat – Pat McQuaid UCI başkanlığını kaybetmiş olmasına rağmen SportAccord’daki görevine ek olarak ayrıca yaz olimpiyat oyunları spor federasyonları birliği ASOIF’in de asbaşkanı)

Etkinlikler

SportAccord Convention’da kabaca üç tip etkinlik var:

 • yukarıda kısaltma olarak geçen uluslararası organizasyonların toplantıları,
 • muhtelif konferanslar ile
 • spor organzisyonu ve pazarlaması fuarı
  Birinci grup etkinlik haliyle resmi toplantılar, her önüne gelen elini kolunu sallayarak giremiyor. Söz konusu “kısaltmalara” ve/veya onların yönetim kurullarına üye olanlar katılıyorlar. Toplantılarda önümüzdeki yıllarda düzenlenecek oyunlar ana konulardan: 2014 Nanjing, 2016 Rio, 2018 PyeongChang, 2020 Tokyo…
  Konferanslar ise iki gün sürüyor, Çarşamba ve Perşembe. Çarşamba açılış konuşması MTBTR’den gelen okuyucular açısından nispeten ilginç bir konu: UCI başkanı Brian Cookson “The Challenge of Restoring Confidence in International Cycling and Lessons for the Sporting Family” başlığı altında bisiklet sporunun nasıl tekrar “güvenilir” bir spor olacağını anlatıyor.
  Konferanslarda konuşacak olan tek Türk katılımca Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, gene Çarşamba günü sporda kadın-erkek eşitliği hakkındaki konuşmacılardan biri.
  İlgi çekici olacağını tahmin ettiğim bir panel de Perşembe günkü son oturum: “the Integrity Issue”. Adından da anlaşılacağı gibi sporda bahis şikelerinden dopinge bir sürü sorunu ele alacak.
  SportAccord konferanslarının tam programına buradan ulaşabilirsiniz.
  SportAccord’un fuar kısmında ise yaklaşık 130 standda önümüzdeki yıllarda uluslararası spor organizasyonlarının komiteleri, genel olarak spor organizasyonu ile ilgili şirketler, federasyonlar, aday şehirler, spor basını, spor pazarlaması üzerine danışmanlık şirketleri vs bulunuyor.

  IOC’de Yükselen İsim: Dr. Uğur Erdener

  Belek’te ev sahibi, Milli Olimpiyat Komitesi başkanı Uğur Erdener geçtiğimiz yılın Eylül ayındaki IOC başkanlık seçimlerinde arasının oldukça iyi olduğu Thomas Bach’ın başarıyla çıkmasından sonra bu yıl iki önemli göreve geldi: Şubat ayında Sochi oyunları esnasındaki 126. IOC oturumunda IOC Yönetim Kurulu’na seçildi. Üstüne üstlük, kolay bir seçilme de değil, çünkü 51 oyla seçilen Erdener’in rakibi 42 oyla kaybeden Richard Pound oldu. Pound, eski WADA başkanı, eski IOC başkan yardımcısı vs. son derece ağırlığı olan bir isim. Erdener’in seçilmesiyle IOC Yönetim Kurulu şu şekilde:
  Başkan: Thomas Bach

  Başkan yardımcıları: Nawal El Moutawakel, Craig Reedie, John Coates, Zaiqing Yu

  Üyeler: (seçilme yılı sırasına göre) Gunilla Lindberg, Ching-Kuo Wu, Rene Fasel, Patrick Joseph Hickey, Claudia Bökel, Juan Antonio Samaranch, Sergey Bubka, Willi Kaltschmitt Lujan, Anita Defrantz ve Uğur Erdener.
  Bunun dışında önemli bir gelişme de bu haftaki IOC komisyon seçimleriydi: Erdener, Bach tarafından IOC’nin Tıp Komisyonu başkanlığına seçildi. Burada Erdener’in yardımcısı Robin Mitchell, komisyon üyeleri Rene Fasel, Denis Oswald ve Hayley Wickenheiser.

  Tıp Komisyonu bayağı önemli, çünkü başta sporcu sağlığı ve dopingle mücadele olmak üzere sporda sağlık ve tıp konusunda ne varsa, ana koordinasyon merkezi bu komisyon. Komisyon ve misyonu hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
  Hakikaten koltuklarımızı kabartan spor adamlarından biri olan Erdener ile Al Jazeera Türk’ten İbrahim Koçyiğit’in Sochi oyunları esnasında yaptigi güzel röportaj da okumaya değer.

  8 Nisan’da Güncelleme:
  Uğur Erdener bugün yaz olimpiyat oyunları spor federasyonları birliği ASOIF konseyine seçildi ve UCI başkanlığını kaybetmesini müteakiben IOC üyeliğinin kalkmasıyla ASOIF’teki görevini de devreden Pat McQuaid’in yerine geçti.
  ASOIF konseyi yaz olimpiyat oyunları spor federasyonlarından seçilmiş 7 başkandan oluşuyor, halihazırdaki başkanı Uluslararası Tenis Fedearsyonu başkanı Francesco Ricci Bitti.

  Click to comment

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • To Top