Olimpik Türk

Sochi 2014 Paralimpik Oyunlar

Bugün Sochi’de 2014 Paralimpik Kış Oyunları başlıyor. Muhtemelen (hele de memleketin içinde bulunduğu ahval ve şerait düşünüldüğünde) Türk basını belki birkaç ajans haberi dışında böyle bir olayın varlığından haberdar olmayacak. Yerel seçimlere 3 hafta kalmış, tape üstüne tape, kim takar Paralympics’i, değil mi?

Sochi oyunları tarihin en kalabalık Paralımpik Oyunları. Aşağıdaki grafik yaklaşık 40 yıldır yapılan paralımpik kış oyunlarının ülke ve sporcu rakamlarını gösteriyor.


Sochi’de 6 spor dalında kazanılacak 222 madalya var. Uluslararası Paralimpik Komite IPC www.paralympic.org adresinden HD kalitesinde canlı yayın yapacak.
Twitter’da 3 tane hashtag var: #Sochi2014 #Paralympics ve #ProudParalympian

Dallar

Alp kayağı, kayaklı koşu ve biatlon dallarında 3 kategori var:

 • oturarak (sakatlık/işlev kaybı bacak ya da ayakta durmayı engelleyecek şekilde),
 • ayakta (kol veya kol ile bacak (işlev) kaybı),
 • görme kaybı (bu durumda bir rehber sporcu eşlik ediyor, aynı paralimpik yaz oyunlarında olduğu gibi)

  Haliyle en büyük “engel” görme kaybı. Aşağıdaki grafik alp kayağında nasıl yarıştıklarını açıklıyor.

  Aynı yöntem kayaklı koşu ve biatlonda da geçerli. Alman Spiegel internet sayfasında geçtiğimiz hafta kör biatlet Vivian Hosch’un rehberi ile bir röportaj yaptı. Önde giden rehberin arkasından gelen ve hiçbir şey görmeyen sporcuyu nasıl her iki adımda bir ritmik bir şekilde bağırarak yönettiği, virajlarda saat kadranı temelinde yön bildirmeler… çok ilginç bir röportaj (Almanca bilmeyenler google translate kullanabilirler)

  Son derece ilgi çekici olan kör biatletlerin nasıl ateş ettikleri. Lazerli tüfekler hedefe yaklaştıkça yükselen bir ses çıkarıyorlar. Rüzgar vb. seslerin etkilememesi için paralimpik biatletler sadece yatarak ateş ediyorlar.
  Snowboard dalı ilk defa paralimpik oyunlarda. Sadece 2 tane yarışta bacaklarında işlev kaybı olan sporcular mücadele edecekler.
  Buz hokeyi dalında sadece bir sınıf var, vücudun alt kısmı ve/veya bacaklarda işlev kaybı nedeniyle ayakta buz hokeyi oynayamayanlar.

  Son olarak tekerlekli sandalyede curling. Haliyle burada da işlev kaybının bacaklarda/vücudun alt kısmında olması gerekiyor.

  Türk sporcular

  Paralimpik oyunlara ilk defa katılan Türkiye’nin bayrağını kayakçı Mehmet Çekiç taşıyacak. Diğer sporcumuz Hilmi Esat Bayındırlı. Her iki sporcunun da oyunlara katılacak seviyeye Türkiye’de değil Amerika (Bayındırlı) ve Fransa’da (Çekiç) geldiklerini belirtmek gerek.
  Yukarıdaki grafikler Uluslararası Paralımpik Komite’nin Paralympian dergisinin Sochi özel sayısından, mutlaka karıştırın.

  Click to comment

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Durma bisiklete bin!

  Arşiv

  2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

  To Top