Olimpik Türk

Aslı Çakır Alptekin CAS’ta, Kimsenin Haberi Yok

Asli Çakır Alptekin hakkındaki en son yazdığım yazıda Türk basınında “Aslı Çakır’I kurtaracak belge” olarak pazarlanan raporu hazırlayan Hollandalı doktor Douwe de Boer ile yazışmamı yayınlamış ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nun (TAF) bu konudaki şeffaflıktan son derece uzak tavrını eleştirmiştim.

Türkiye’de Aslı Çakır Alptekin hadisesini bizzat ısrarla takip etmeyi sürdüren (en azından benim bildiğim) tek spor muhabiri olan Ömer Yavru bugün gayet mantıklı bir soru sordu:

Bunu üzerine IAAF ile iletişime geçtim. IAAF sözcüsü Nick Davies aşağıdaki bilgiyi gönderdi:
As we are entitled to do under Rule 42, the IAAF has lodged an appeal before the Court of Arbitration for Sport in Lausanne (Switzerland) against the decision of the Turkish Athletics Federation Disciplinary Board in the case of Asli Cakir Alptekin taken on 19 December 2013.
Please note that TAF has been informed of this decision and that both TAF and the athlete have been cited as defendants for this CAS case.
As a consequence of this appeal, the IAAF Doping Review Board has decided to re-impose a provisional suspension on Ms Alptekin in accordance with IAAF Rule 42.15. This provisional suspension takes effect immediately.
Cakir Alptekin is ineligible to participate in any athletics competition in Turkey or abroad pending final resolution of her case by the Court of Arbitration for Sport.
Görülüyor ki “şeffaflıktan uzak” ifadesi TAF’in tavrını anlatmak için az bile kalıyor.
Türkiye’nin Londra 2012’de altın kazanan atleti 19 Aralık’ta, yani neredeyse 2 ay önce Uluslararasi Spor Tahkim Mahkemesi CAS’a davet edilmiş, TAF’a bu konu bildirilmiş, Alptekin’in bu tarihten itibaren CAS’tan bir sonuç çıkana kadar dünyada yarışması yasaklanmış ve bu konuda TAF’tan tek bir açıklama yok.
Anlaşılan CAS görüşmelerinin sonucunu da CAS’ın basın bildirilerinden öğreneceğiz.
Bu tavır, özelde Türkiye’de dopingle mücadele, genelde Türk sporunun yönetilişi adına son derece üzücü bir durum.

Akşam Ek

Bu yazıdan 5-6 saat sonra akşam basında Anadolu Ajansı menşeli çıkan haberlere göre, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar “Bugün akşam IAAF, CAS’a başvurdu, biz de bunu sporcuya bildirdik. Şimdi CAS’ta dava süreci başladı. Bu dava sürecinde sporcu savunmasını kendisi yapacak. Dava sürecinin ise ne zaman biteceği belirsiz” demiş.
Şu güzel tesadüfe (!) bakın ki, ben de IAAF ile adamlar tam CAS’a başvurdukları gün yazışmışım.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top