Olimpik Türk

En Son Doping Rakamları, Aslı Çakır Alptekin

Türkiye’de dopingdeki “patlama”nın aslında doping yapımında değil, düzgün çalışan bir denetleme sistemine geçilmesinden kaynaklandığı görüşünü BBC Turkçe’deki bir yazıda savunmuştum.

Düzgün denetleme sistemine geçişimiz, yeni açıklanan rakamlarla bir defa daha kendini gösteriyor. Meclis’te geçtiğimiz haftalarda kurulan Doping Araştırma Komisyonu’ndan öğrendiğimiz kadarıyla bu yılın ilk 10 ayında toplam 1077 numune test edilmiş.
Bu numunelerin sonuçları ise aşağıdaki gibiler:
Atletizm: 49
Halter: 48
Güreş: 20
Vücut geliştirme: 15
Dalıcılık: 3
Yüzme: 2
Bisiklet: 1
Tekvando: 1
Engelli sporcular: 1
Toplamda 140. Bu rakamlara Almanya’ya gönderilen ve Mart ayından itibaren geliştirilen yöntemlerle de pozitif bulgular dahiller. BBC Türkçe’deki “7 sporcudan biri” oranı pek değişmemiş bu rakamlar itibariyle.

Aslı Çakır Alptekin

Türkiye’de dopingle mücadelede önemli bir sorun şeffaflık. Örneğin geçtiğimiz hafta Hürriyet gazetesinde “Aslı Çakır’ı kurtaracak belge” başlığı ile garip bir haber yayınlandı. Habere göre Hollandalı doktor Douwe de Boer, Alptekin’in numunelerini tekrar değerlendirmiş ve “dopingli denemez” kanısına ulaşmış. Dr. de Boer, bisikletçi Alberto Contador’un clenbuterol olayında “ettendir” tezini savunan doktor.
İçinde “İstanbul’da 2 gün otel odasına kapandı” gibi garip ifadeler de bulunan haber üzerine de Boer ile iletişime geçmeye çalıştım. Kendisine mail atıp, haberdeki gecikme iddiasını ve mide kanamasını sordum. Aldığım cevap şu oldu
I do not mind if you want to ask me questions in relation to this case. However, the report has been made available to the athlete herself and it is not up to me to supply it to others. In principle the report contains nothing which is supposed to be hidden, but you should ask for a copy to the athlete herself.
I do not understand or read Turkish myself, but the claims in the article as translated by you are not exactly in accordance with the contents of my report, but also are not completely wrong. It might be that the issue of lost nuances is a matter of translation, because the report has been written in English, apparently translated into Turkish for the newspaper and now by you translated back into English.
Anladığım kadarıyla iki gün otel odasına kapanmadım diyor 🙂 . İyimser bir şekilde “madem saklanacak bir şey yok, bir sorayım” diyerek hafta içi Asli Çakır Alptekin’in menajerlik firması olan ve şu anda ınternet sayfası çalışmayan Asset Sports’a telefon açtım, kimseyle görüşemedim. Başka muhabir arkadaşların da aynı tecrübeyi yaşadıklarını biliyorum.
İşin bir diğer ilginç yanı, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar’ın bu rapor hakkında “bize intikal eden bir şey yok” demesi. İfadeler, federasyon başkanının olimpiyat altını gitti gidecek durumda olan bir atletinin ne yaptığından haberinin olmadığını gösteriyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top