Yol Bisikleti Yarışları

Yol Bisikletinde Köklü Değişiklikler Kapıda

Bisiklet dünyasında bir süredir UCI’ın önümüzdeki dönemde köklü değişikliklere gideceğine dair söylentiler vardı. Hatta İtalya medyası bu yenilikleri içeren bir taslak yayınlamış ve 2015’ten itibaren yol bisikletinde yaşanacak değişiklikleri duyurmuştu. Söz konusu değişiklik taslağı üzerinde süren müzakerelere ev sahipliği yapan son şehir İstanbul oldu.

Uluslararası Bisiklet Yarışı Organizatörlüğü Birliği’nden (AIOCC) yaklaşık 70 kişi, UCI yetkilileriyle 21-23 Kasım’da İstanbul’da bir araya geldi.

MTBTR olarak ulaştığımız ve doğrulattığımız taslağa göre, yönetmelik değişikliği 15 Ocak 2014 tarihinde onaylanacak ve üzerinde mutabakat sağlanan değişiklikler 2015-2020 yılları arasında kademeli olarak hayata geçirilecek. Değişiklik plan ve hedeflerini beş ana başlık altında toplamak mümkün:

 • Üst seviye yarışların sayısını azaltmak
 • Yeni organizasyonlara fırsat yaratmak
 • Takım seçimi sürecini elden geçirmek
 • Takım yapılarını profesyonelleştirmek
 • UCI WorldTour takvimini 2-3 kademeli bir hale getirmek

Değişikliklere destek veren ve karşı olan iki organizatörün görüşlerine yer vermeden önce, planlanan değişiklikleri özetleyelim.
1426Z2

Yarış ve Takım Sınıflandırma Değişiklikleri

Mart 2012’den beri üzerinde çalışılan taslak bugünkü haliyle onaylanırsa, yarış ve takım sınıflandırması tamamen değişecek. Buna göre tur ve klasikler yukarıdan aşağıya doğru

 

 • 1. Lig A yarışlar,
 • 1. Lig B yarışlar,
 • HC yarışlar,
 • 1. sınıf yarışlar ve
 • 2. sınıf yarışlar olarak ayrılacak.

Takımlar ise

 • 1. Lig A takımları,
 • 1. Lig B takımları,
 • 2. Lig takımları (bugünkü profesyonel kıta takımları) ve
 • 3. Lig takımları (bugünkü kıta takımları) olarak sınıflandırılacak.

1. Lig A yarışlarına Büyük turlarda 9’ar kişilik 20 takım, etaplı yarışlarda 7’şer kişilik 22 takım, tek günlük yarışlarda ise 7’şer kişilik 24 takım katılabilecek.

Etaplı 1. Lig B yarışlarına 7’şer kişilik 20-22 takım , tek günlük 1. Lig B yarışlarına ise 7’şer kişilik 24 takım katılacak.

1. Lig B yarışlarında azami 12 1. Lig A takımı da yarışabilirken, 1.Lig A yarışlarına 4-8 arasında 1. Lig B takımı alınacak.

Takvim Planlaması

2013 sezonunda UCI Dünya Turu takviminde 153 gün yarış vardı. Dünya Turu yarışlarının pay edileceği 1. Lig’de A seviyesinde 120 gün, B seviyesinde ise 50 gün yarış olacak.

A seviyesindeki bu 120 günlük kotanın 63’unu üç büyük tur, 24’unu Avrupa’daki etaplı yarışlar, 12’sini klasikler, 11’ini yeni yarışlar ve 10’unu da Avrupa dışındaki etaplı yarışlar dolduracak.

Takım-Yarış Düzenlemesi

16 tane 1. Lig A ve 8 tane 1. Lig B takımı, kendi seviyelerindeki tüm yarışlara katılmak zorunda olacaklar. Ayrıca A takımları, B seviyesinden 37-38 yarış günü seçip o yarışlara da katılabilecek. Bu kota doldurulurken, yarışın düzenlendiği ülkenin takımlarına öncelik verilecek.

1. Lig A ve B seviyesindeki yarışların birbiriyle çakışmaması, her pazar günü mutlaka bir 1. Lig yarışı olması, Bahar Klasikleri döneminde 6 hafta boyunca kesintisiz yarış düzenlenmesi ve bir etaplı turun uzunluğunun 5 ya da 6 güne çekilmesi, planlanan diğer değişiklikler arasında…
1426Z3

Gouvenou: Gelişmek için değişmeli

Tour de France’ta yarış direktörlüğü görevini Jean-François Pescheux’den devralan ve 2014’te ilk sınavını verecek olan Thiery Gouvenou, mevcut değişiklikleri destekleyen isimlerden biri. Zaten Gouvenou’nun bir parçası olduğu ve Fransa Bisiklet Turu dışında birçok önemli yarısı da düzenleyen Amaury Sport Organışation (ASO), taslağın oluşumunda AIOCC bağlantısına gerek kalmadan kendi başına bir hissedar aktör olarak söz sahibi.

Gouvenou’ya göre gelişim için değişiklik şart: “Bu değişikliklerden ASO olarak memnun olduğumuz doğru. Fakat kazançlı çıkacak tek kuruluş biz değiliz. Daha küçük yarış organizatörleri için de olumlu gelişmeler olacak. Mesela hiçbir World Tour yarısı artık birbiriyle çakışmayacak. Bu sayede alt seviyedeki yarışlar da hem seyirci hem de daha yüksek profilli katılımcılar bulabilecek.”

Gouvenou şu anda organizasyonların asıl meselesinin bu tip değişiklikler değil doping olduğunu söylüyor. Söyleşinin bu noktasında bana Tour of Turkey ile gurur duyup duymadığımı soruyor. “Organizasyonun her geçen sene daha da iyiye gidiyor oluşu gurur veriyor ama iki yıldır dopingli şampiyon çıkıyor oluşu da çok can sıkıcı” cevabını duyunca da “Gördün mü?” diyor, “Söylemek istediğim şey tam da bu.”

“Küçükler” ne olacak?

Oysa tüm organizatörler Gouvenou kadar iyimser değil. Bir HC kategorisi klasiğin -isminin açıklanmasını istemeyen- yarış direktörü, bu değişiklikler yüzünden mevcut tekelleşmenin daha da ciddi seviyelere ulaşacağı görüşünde: “Yeni sistemde 1. Lig A ve B yarışları tüm sponsorları toplayacak. Kimse daha alt seviyeli yarışlara sponsor olmak istemeyecek. Mesela bugün 1.1 seviyesinde olan bir yarışın geleceği olmayacak. 80’lerde bisiklet yarışları arasında amatör ve profesyonel olarak çok kesin bir ayrım vardı. O ayrım birkaç yıl içinde geri gelecek.”

Tekelleşme konusunda tabii ki akla gelen ilk şirket ASO, ama seyirci sayısının çok düşük olmasına ve hava kirliliği gibi ciddi sorunlara rağmen World Tour takviminde yer alan ve hatta UCI bünyesindeki Global Cycling Promotion’ın organizatör olması sayesinde hayatına direkt bir World Tour yarışı olarak başlayan 3 yaşındaki Pekin Turu’nun 1. Lig’de kalma ihtimalinden söz ettiğimde, “Sıkıntı tam da bu. Her şey dönüp dolaşıp parada bitiyor” diyor aynı organizatör.

1426Z4

Tour of Turkey’e ne olur?

“Planlanan değişiklikler hayata geçirilir ve üst seviyeli turlarla daha mütevazı yarışlar arasındaki uçurum artıp ‘orta direk’ kaybolursa, Tour of Turkey’in kaderi ne olur?” sorusunu, organizasyonun direktörü Aydın Ayhan Güney’e sorduk: “Değişiklikler tamamen büyük tur ve klasiklere yarayacak. Çünkü etaplı turların 5-6 günle sınırlandırılması söz konusu. Özellikle bizim gibi dışarıdan çok fazla hizmet alan turlar açısından bu bir sıkıntı. Zira bu hizmetlerin maliyetleri çok değişmeyecek, ama elimizdeki etap sayısı azalmış olacak.”

Yeni sistem hayata geçerse, şu anda HC kategorisinde bulunan bazı yarışlar 1. Lig B seviyesine yükselme şansı bulacak gibi. Zira şu anki World Tour’daki yani geleceğin 1. Lig’indeki (A ve B birlikte) toplam yarış günü sayısı 153’ten 170’e cikacak. Üstelik bazı turlar B’den HC seviyesine düşerse, yerlerini HC’den yeni turlar dolduracak.

Güney, Tour of Turkey’in 1. Lig B seviyesine çıkma ihtimalinin hiç de düşük olmadığı görüşünde: “Zaten iki yıl önceki görüşmemizde bize World Tour yarışı olmamız önerildi. Biz de buna hazır olduğumuzu ve bunun altından kalkabileceğimizi söyledik. Ne var ki takvim sorunu var. Bize önerilen Şubat ayında Türkiye’nin sahillerindeki yağışlar yüzünden bırakın bir bisiklet turu düzenlemeyi, araba kullanmak bile mümkün olmuyor.”

Orta sınıfın kaybolacağına dair tespite Güney de katılıyor: “Eğer HC kategorisindeki yarışlara bu ülkelerdeki kıta takımları alınmazsa, yerel sponsor bulmak çok zorlaşır. Ağırlıklı olarak 1. Lig A ve B seviyesine gidecek World Tour takımları da HC’lere daha az ilgi göstereceğinden, uluslararası sponsor da bulunamaz. Zaten bu yüzden bu kategorideki her yarış B seviyesine çıkmayı umut ediyor.”

Görünen o ki, bu taslak resmi bir yönetmelik değişikliğine dönüşene kadar gelecekle ilgili öngörüde bulunmak mümkün olmayacak. Bu noktada, Güney’in altını çizdiği son bir noktayı hatırlatmak gerekiyor: “Taslağın bu şekliyle geçmesi imkânsiz. Biz beklemedeyiz. Kesinleşen bir şey olursa ona göre gardımızı alacağız. Ama unutmayın, belki de bu taslak tamamen iptal edilir. Tüm bu değişiklik planının, Brian Cookson’dan önceki Pat McQuaid yönetiminin bir projesi olduğunu akıldan çıkarmamak lazım.”

Yol Bisikletinde Köklü Değişiklikler Kapıda
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top