Olimpik Türk

Buenos Aires’te WADA: Steroidler Biyolojik Pasaportta

Buenos Aires’te 2020 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahibi belirlenirken Dünya Dopingle Mücadele Ajansı WADA’nın da yönetim kurulu da toplandı. WADA’nın yeni 2015 yönetmeliği yönünde gittiği yolu Şubat ayında Londra’da yapılan WADA Sempozyumu’nda yazmıştık.

Yeni WADA Yönetmeliği

Buenos Aires’teki toplantı, Kasım ayında Güney Afrika’da son hali verilecek ve 2015’ten itibaren yürürlüğe girecek olan yeni 2015 WADA Yönetmeliği’nin biçimlendirilmesinde son toplantı olması açısından önemli.
Yeni yönetmelikte değişecek unsurlar, yani yönetmeliğin kendisi, uluslararası test ve soruşturma standartları, terapi amaçlı kullanım halleri, laboratuvar standartları son halleri ile onaylandılar. Kasım’da Johannesburg’da düzenlenecek WADA yönetim kurulu toplantısında bu yeni yönetmelik kabul edilecek.

Yasaklı Maddeler Listesi

Bu toplantıda 2014 başından itibaren yürürlüğe girecek olan yeni Yasaklı Maddeler Listesi nihai haline kavuştu. Listenin dopingle mücadelenin ana unsurlarından biri olduğunu yinelemeye lüzum yok.

Takibe Alınacak Maddeler

Liste kadar önemli bir yenilik de “takibe alınacak” maddeler. Takibe alınan maddeler yasaklı maddeler listesine dahil edilmiyorlar, fakat sporda kullanımları daha yakından incelenmeye başlanıyor. Bu yıl takibe alınan maddeler grubuna dahil edilenler (isimleri İng.):
Uyarıcılar: bupropion, caffeine, nicotine, phenylephrine, phenylpropanolamine, pipradrol, pseudoephedrine (< 150 micrograms per milliliter), synephrine, Narkotikler: hydrocodone, mitragynine, morphine/codeine ratio, tapentadol, tramadol
Bu maddeler müsabakalar esnasında sporculardan alınan numunelerde ölçülecekler. Özellikle kafein dikkat çekici, bundan sonra müsabakalardan önce çok kahve içmek yok yani 🙂

Doping Laboratuvarları

Halihazırda dünyada 33 tane WADA tarafından onaylanmış doping kontrol laboratuvarı bulunuyor. WADA yönetim kurulu azami laboratuvar sayısını önümüzdeki 5 yıl için 40 ile sınırlamış. Yeni gelecek laboratuvarların da hem kan tahlili konusunda yetkili olmaları, hem de dünyanın kan tahlili pek yapılmayan yörelerinden olmaları tercih ediliyor.
WADA’nın bilim departmanı bütçesinin %30’unu 2012 yılında laboratuvarları desteklemek için harcamış.

Biyolojik Pasaportlarda Steroid Modülü

Bu en önemli haber. Anabolik steroidler en çok kullanılan doping maddeleri. 2012 istatistiklerine göre saptanan yasaklı maddelerin yarısından fazlası anabolik steroidler.
WADA, Buenos Aires’te anabolik steroidlerin takibi konusunda ana belgeyi de son haline getirdi: TD2014EAAS, ya da açılmış haliyle “Technical Document on Endogenous Anabolic Androgenic Steroids – Measurement and Reporting”.
Adından da anlaşılacağı üzere bu belge ilk defa yayınlanmıyor, örneğin halihazırdaki 2009 WADA Yönetmeliği ile uyumlu versiyonuna (TD2009EAAS ) buradan ulaşabilirsiniz.
2014 versiyonunun önemi ne peki? 2014 versiyonunda biyolojik pasaportta steroid parametrelerinin nasıl takip edileceği belirlendi. Yani bir başka deyişle, 2014’ten itibaren steroid takibi de biyolojik pasaport üzerinden, aynı hematokrit takibi gibi düzenli ve yoğun olacak.

19-20 Eylül UNESCO Konferansı

Bugün ve yarın Paris’te 4. Sporda Dopinge Karşı Uluslararası Sözleşme Tarafları Konferansı (uzun oldu bu isim) düzenleniyor. UNESCO’nun doping dünyasındaki rolünü Doping 101 yazılarından hatırlayacaksınız (hatırlamıyorsanız buradan buyurun: Doping 101 – Dünyada ve Türkiye’de Dopingle Mücadele)
İki yılda bir düzenlenen bu toplantıda ülkelerin UNESCO sözleşmesi ile ne kadar uyumlu çalıştıkları, eksik noktalar, nasıl daha iyi uyum sağlanabileceği vs. gibi konular görüşülecek. Detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top