Olimpik Türk

Güreş, Beyzbol ve Squash’ı Kündeye Getirir mi?

Açılış fotoğrafı dünya spor tarihinin en etkileyici 10 fotoğrafı seçilse listeye gireceğini düşündüğüm bir fotoğraf. 1972 Münih olimpiyatında greko-romende Alman Wilfried Dietrich Amerikalı Chris Taylor’ı savuruyor.

Bu haftasonu Buenos Aires’te sadece 2020 olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak şehir seçilmeyecek, aynı zamanda 2020 oyunlarına beyzbol/softbol, squash ve güreşten hangisinin dahil edileceği de belli olacak. Bu konudaki seçim Pazar günü TSİ 19:30 gibi yapılacak.
Güreş Olimpiyat Oyunları’ndan Çıkarıldı (mı?) yazısında bu spor dallarını çıkarıp sokma işinden, bunun hangi kıstaslara göre yapıldığından ve güreşin başına gelenin ne ve neden olduğundan bahsetmiştim .
SportAccord Kongresi ile ilgili yazımda ise güreşin seçim öncesi sona kalan 3 spordan biri olduğunu yazmıştım.
Şimdi seçime 2 gün kala, kalan sporlara çok kısa son bir bakış atalım. Son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim: Squash ile güreş başa güreşiyorlar. Şahsi kanaatim güreşin bir nebze ağır bastığı.

Beyzbol/Softbol

Dünya Beyzbol/Softbol Federasyonu (World Baseball Softball Confederation – WBSC) Uluslararası Beyzbol Federasyonu (IBAF) ve Uluslararası Softbol Federasyonu’nun (ISF) Aralık 2012’de birleşmesinden oluşmuş, yani nispeten yeni bir oluşum.

Bununla beraber beyzbol aralıklarla olimpiyat oyunlarında yer almış bir spor, 1992-2008 arası, sadece erkekler için. Softbol ise 1996-2008 arasında sadece kadınlar için olimpiyattaymış.
Bu spor dalının bir takım eksikleri var. Örneğin olimpiyat genelde Amerika’da beyzbol liginin tam ortasına denk geliyor ve “Major League Baseball” için olimpiyata katılmak çok önemli değil. Ayrıca doping konusu var (Alex Rodriguez misal).
Fakat bunlardan daha önemlisi beyzbol çok da küresel bir spor değil. Amerika evet, Asya (softbol bilhassa) evet, fakat dünyanın geri kalanında pek bir anlam ifade etmiyor. Sporların katıldığı 2004-2008 olimpiyat oyunlarına baktığımızda 3-5 ülkenin kendi arasında geçtiğini görüyoruz.
Buna mukabil bir artı yani softbol’un Müslüman Asya ülkelerinde kadınlar tarafından da oynanan bir oyun olması.

Squash

Dünya Squash Federasyonu (WSF) sporun ana yapısı. Squash “olimpik” bir spor şimdiye kadar hiç olimpiyata katılmamış. 2020 Olimpiyat için hazırladıkları bir de sayfa var: Squash2020

Squash beyzbol/softbola oranla çok daha fazla ülke federasyonuna sahip, doping konusunda sicili daha temiz, kort teknolojisi çok gelişti, yeni cam küplerde pazarlama çok değişti vs.vs.
Squash’ın en önemli artışını söyleyeyim, muhtemelen kendi sayfalarına girince sayfadan siz de benim kadar etkilendiniz, “ne kadar güzel sunumlar” dediniz vs. vs.
Squash’In bütün bu etkileyici sunumunun arkasında bir isim var: Mike Lee. Lee, 2006’da kurdugu VERO adındaki spor danışmanlığı şirketi ile olimpiyat vb konularda oldukça başarılı biri. En büyük başarısı, Londra adaylık komitesinin halkla ilişkiler ve pazarlama müdürü olarak Londra 2012 oyunlarını kazanmış olması. VERO, o zamandan beri Rio’ya 2016 olimpiyat oyunlarını ve Buenos Aires’e 2018 gençlik olimpiyat oyunlarını kazandırdı, dünya futbol kupasının Katar’a gitmesini sağladı vs. Şimdi de Lee/Vero Squash’ı pazarlıyor. Aşağıda da pazarlama videosu:

Güreş

Geldik ata sporu güreşe. Haliyle olimpiyat oyunları tarihinde 1900 hariç her oyunda yer almış, olimpiyat fikri ile bu derece özdeşleşmiş bir FİLA (International Federation of Associated Wrestling Styles) bayağı bir şok yaşadı IOC tarafından listeden çıkarılınca. FİLA hemen başkan değiştirdi, yeni başkan Nenad Lalovic. Güreş, dünyanın dört bir ucunda çok popular. Amerika’da, Rusya’da, Türkiye’de, İran’da, Japonya’da…
Eğer ilgileniyorsanız aşağıdaki 24 dakikalık videoda Buenos Aires’ten güreşi olimpiyatta tutmak için neler yaptığını anlatıyor.

Güreş “cool” bir spor değil, daha doğrusu “cool”luğu başka yerlerde: çıplak elle, arkaik, katıksız kuvvet ve teknik.. . Ama mesela bugüne dönersek ana sponsoru bir enerji içeceği olan güreşçi tanımıyorum. Fakat küresel ve biraz kendine çeki düzen verdiği takdirde (ki veriyor), tarihi perspektifi de düşünüldüğünde Pazar günü yarışı kazanacağını düşünüyorum (ve arzu ediyorum).
Bir de şu var: Güreş Türkiye için çok önemli. Türkiye’nin olimpiyat tarihinde aldığı neredeyse 10 madalyadan 7’sı güreş sporundan. Türkiye sadece güreş sporunda madalya açısından dünyada başa güreşiyor (halterden dahi iyiyiz).

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top