Olimpik Türk

Jamaika 2016 Olimpiyat Oyunları’ndan Atılır mı?

Daha oyunlar gelmedi nasıl atılacak? Atılmaz tabii. Fakat biraz kulaklarının çekilmesinin de faydası var anlaşılan.

Bundan aşağı yukarı 5 hafta önce Amerikalı Tyson Gay ve aralarında olimpiyat altınına sahip Asafa Powell ve Sherone Simpson ile Veronica Campbell-Brown’ın da bulunduğu Jamaikalı atletlerin dopingli çıkmasından sonra bugün Dünya Dopingle Mücadele Ajansı WADA bir açıklama yayınlayarak JADCO ve Jamaika hükümetini ciddi bir şekilde uyardı.

Basında bilhassa İngiliz Daily Telegraph Jamaika’nın Dünya Dopingle Mücadele Ajansı WADA tarafından 2016 Olimpiyatı’na katılmaktan men edilmekle uyarıldığını yazdı.

Olayın arkasında şimdi yakalanan Jamaikalı atletlerden ziyade dün Sports Illustrated’da yayınlanan Renee Anne Shirley imzalı “Jamaika’nın Atletizmde Doping Testi Sıkıntısına İçeriden Bakış” başlıklı yazısı var.

Renee Anne Shirley “herhangi biri” değil. 2003’ten beri Jamaika’nın spor bürokrasisi içinde yer almış, UNESCO’nun Sporda Dopinge Karşı Uluslararası Sözleşmesi’ni Jamaika’nın imzalamasını sağlamış, Temmuz 2012’den Şubat 2013’e kadar JADCO’nun gelen müdürlüğünü yapmış, yani Jamaika’daki doping testlerini bizzat yönetme pozisyonunda olmuş biri. Ve bu konumdayken şahit oldukları da okuyoruz ki hiç iç açıcı değil.

En basitinden 2008 yılında kurulan JADCO’nun yönetim kadrosunun tamamen Jamaika’daki federasyon başkanı ve yöneticilerinden oluşması nedeniyle 2010’da WADA baskısı ile tasfiye edildiğini, o zaman yönetimde bulunan ve 2008 Beijing oyunlarında Jamaika’nın takım doktoru olan Dr. Herbert Elliot’ın bugün tekrar JADCO’nun başında olduğu gibi bilgiler Jamaika’da da dopingle mücadelenin kediye emanet edilen ciğer seviyesinde yürüdüğünü gösteriyor.

Bunlara ek olarak asıl asap bozucu bilgiler ise Anne Shirley’nin paylaştığı doping test istatistikleri ve JADCO’daki personel sıkıntısı (sadece 1 tam zamanlı memur), kimsenin hiçbir şeyi umursamaması, muhasebe diye bir şey olmaması, JADCO’nun sürekli borçlu olması vb. şeyler. Buna rağmen JADCO yetkilileri “herşeyin yolunda olduğunu, değiştirilmesi gereken bir şey olmadığını” düşünüyorlar.

JADCO vs. USADA doping test istatistikleri

Aşağıda Renee Anne Shirley tarafından paylaşılan JADCO atletizm doping test istatistikleri var. Onun yanında da mukayese olması açısından Amerikan Dopingle Mücadele Ajansı USADA’nın aynı süre içindeki test istatistiklerini koydum. (IC = müsabaka esnasında, OOC = müsabaka harici). Dikkat edin, Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’ndan önceki 5 aylık sürede yapılan müsabaka harici doping kontrolü sadece 1 (yazıyla “bir”) tane!

Haliyle iki ülkedeki atlet sayısı aynı değil. Fakat orantılamak açısından şöyle bir bilgiye başvurdum: Jamaika geçtiğimiz haftalarda Moskova’da düzenlenen 14. Atletizm Dünya Şampiyonası’na 45 atletle katılmış. ABD’nin ise atlet sayısı Jamaika’nın tam 3 katı, 155.

Sırf bu 1:3 oranına dayanıp USADA’yı bir nevi “ideal ölçü” kabul edersek JADCO’nun aşağı yukarı 760 doping numunesi almış olması gerekiyor 2012 yılında.

22 Ekim 2013’te ek: konu devam ediyor. Telegraph bugün tekrar pilavı ısıttı: Jamaica risks Olympic ban in row over drug-testing inquiry

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top