Olimpik Türk

Nevin Yanıt Doping Kontrolünden Nasıl Kaçırıldı?

Aşağıda göreceğiniz video DHA kameraları tarafından çekilmiş, Hürriyet’in ınternet sitesinde bulunan bir video. Bir yıllık, muhtemelen seyretmiş olabilirsiniz, ben yeni gördüm.

Videoda Nevin Yanıt’ın antrenörü atletizm federasyonu teknik kurul başkanı Muharrem Or, Nevin Yanıt’a doping kontrolü için gelen memurları engelliyor, hem de ne engelleme: “ben sizinle savaşacağım!”.
Doping 101 yazılarında burada hem antrenörün, hem sporcunun tavrı, yetki ve yükümlülükleri, alabilecekleri cezalar konusu var. Burada sadece Muharrem Or değil, Nevin Yanıt’ın bizzat kaçıyor olması da doping kural ihlali.

Eğer Türk sporunda doping sorununun hallolmasını istiyorsak, sadece yakalanan sporculara ceza verilmesi değil, Muharrem Or gibi antrenörlerin köklerinin kazınması lazım. Aksi takdirde bugün IAAF tarafından açıklanan, ay başında Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu’nun cezalarını verdiği 7 atlette olduğu gibi, henüz 18 yasını bitirmemiş sporcular dopingden yakalanmaya devam edecekler.

Doping 101 yazıları

1) Doping Kontrol Süreci Nasıl İşliyor?
2) Doping Nedir? Doping Testini Kim, Nasıl Yapar?
3) Doping Soruşturması, Cezalar, Tahkim, Temyiz
4) Dünyada ve Türkiye’de Dopingle Mücadele

Twitter’dan Mustafa Çakar’ın hatırlatması üzerine ek: Muharrem Or’un (ve Süreyya Ayhan deyince akla gelen isimlerden Nihat Doker’in) sözleşmeleri bugün feshedildi: Hürriyet’in haberi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top