Olimpik Türk

Doping 101 – Doping Kontrol Süreci Nasıl İşliyor?

Türkiye’de zaman zaman basında sporcuların doping testlerinden şikayetlerini okuyoruz. Bu şikayetler doping test süreci konusunda cehaletten kaynaklanıyor. En son örneği “Akdeniz Oyunları hazırlıkları kapsamında Ankara’da yapılan Atletizm Milli Takım kampında “doping baskını” şoku yaşanıyor” şeklinde basına yansıyan ve Türkiye’de antrenörler ile sporcuların doping kontrolleri konusunda bilgisizliğini bir defa daha gösteren haberler oldu.

Atletler Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından bu konuda eğitiliyorlar. Fakat bu tarz haberleri takip edenlerin doping kontrol sürecinin nasıl işlediğini bilmeleri haberleri değerlendirmeleri açısından iyi olur.
Türkiye’de dopingin neden şimdi bu derece patlamış gibi bir görüntü çizdiğinin cevabı ise açık: daha iyi ve daha çok test ediliyor da ondan. Bu konuda etraflı bir yazıyı BBC Türkçe’de okuyabilirsiniz.

Doping Kontrol Sürecinin 11 Adımı

Dünya Anti-Doping Ajansı WADA’nın “Doping Kontrol Süreci – Hak ve Sorumluluklar” başlığı taşıyan bir belgesi var (buradan ulaşabilirsiniz). Ana maddeleri ile doping kontrol süreci 11 adımda özetlenmiş. En önemli nokta: “Haber verildikten doping kontrol süreci bitene kadar bütün süre boyunca size refakat edilecek”
1) Doping kontrol için idrar ve/veya kan numuneniz her zaman ve her yerde alınabilir.
2) Doping kontol memuru (DKM) tarafından kontrol için seçildiğiniz bildirilecek. Sizden hak ve yükümlülüklerinizi anladığınıza dair bir form imzalamanız istenecek.
3) Mümkün olan en kısa zamanda doping kontrol istasyonuna geleceksiniz.
4) Size gösterilenlerden bir numune kabı seçeceksiniz.
5/6) Asgari 90 ml idrar vermeniz gerekli. Bu esnada dizlerinizden göbek deliğinize kadar ve ellerinizden dirseklerinize kadar numune verişinizin izlenmesi engellenmeyecek şekilde soyunacaksınız. Sizinle aynı cinsiyette bir doping kontrol memuru numunenin vücudunuzdan çıktığını izleyecek.
7) Size gösterilenlerden bir numune toplama seti seçin. Numunenizi A ve B şişelerine dağıtın. İdrarı önce B şişesindeki çizgiye kadar doldurun. Sonra A şişesini doldurun ve ufak bir miktar numuneyi toplama kabında bırakın.
8) A ve B şişelerini sıkıca kapatın.
9) Doping kontrol memuru numunenin özgül ağırlığını ölçerek tahlil için fazla sulandırılıp sulandırılmadığını belirleyecek. Eğer fazla sulandırılmışsa fazladan numune vermeniz istenebilir.
10) Doping kontrol formunu dolduracaksınız: şahsi bilgileriniz; kullandığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ile besin takviye maddeleri; varsa doping kontrol süreci hakkında endişe ve yorumlarınız; bilgilerinizin, kayıtlı numaraların ve numune kodlarının doğruluğunu teyit; imza ve formun sizde kalacak olan kopyası.
11) Numuneler tam gizlilik içinde WADA akreditasyonuna sahip bir laboratuara gönderilecek ve güvenlik için takip edilecekler. A numuneniz tahlil edilecek, B numuneniz gerektiği takdirde tahlil edilmek için depolanacak. Laboratuar, sonuçları sorumlu olan dopingle mücadele organizasyonuna ve WADA’ya gönderecek.

Sporcunun Hak ve Yükümlülükleri

Haklar

 • Bir veli ya da varsa tercüman bulundurma hakkınız var.
 • Numune toplama süreci hakkında fazladan bilgi talep etme hakkınız var.
 • Doping kontrol memuru tarafından belirlenen geçerli nedenlerden ötürü doping kontrol merkezine ulaşmanızda erteleme talep etme hakkınız var.
 • Engelli bir atletseniz numune toplama sürecinde (teknik) değişiklik talep etme hakkınız var.
  Sorumluluklar
 • Haber verildikten numune alımı tamamlanana kadar doping kontrol memurunun doğrudan gözetiminde bulunmak zorundasınız.
 • Uygun kimlik göstermek zorundasınız.
 • Numune alım prosedürlerine uymak zorundasınız. Uymamanız dopingli sayılmanıza yol açabilir.
 • Mücbir bir neden olmadığı takdirde doping kontrol istasyonuna vakit geçirmeden gitmelisiniz.
  Arzu edenler WADA’nın hazırladığı doping kontrol sürecini anlatan videoyu da seyredebilirler:
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top