Olimpik Türk

2020 Yolunda Son Sahne: 3-5 Temmuz, Lozan

Bu blogu takip edenler 2020 olimpiyat oyunlarına adaylık sürecinin nasıl işlediğini ve bu süreçte önümüzdeki 3-5 Temmuz tarihlerinin çok önemli olduğunu biliyorlar. Bu tarihler arasında aday 3 kent 2020 oyunlarının ev sahibini seçecek olan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerine Lozan’da bir sunum yapacaklar.

Cuma günü Türk heyeti Lozan’a doğru yola çıktı. Heyete ilginç bir şekilde spor bakanı Suat Kılıç değil, ekonomiden sorumlu başbakan yardımcımız Ali Babacan liderlik ediyor. Heyetteki diğer isimler gençlik ve spor bakanı Suat Kılıç, IOC üyesi ve TMOK başkanı Dr. Uğur Erdener, İstanbul 2020 adaylık komitesi başkanı Hasan Arat ve TOKİ başkanı Ahmet Haluk Karabel, İstanbul 2020 büyükelçisi Atılay Ersan, İstanbul 2020 CEO’su Ali Kiremitçioğlu; İstanbul 2020 spor direktörü Alp Berker; İstanbul 2020 teknik direktörü Nejat Sarp, olimpik atlet ve İstanbul 2020 elçisi Neslihan Darnel, paralimpik atlet ve İstanbul 2020 elçisi Gizem Girişmen ve tenisçimiz Çağla Büyükakçay.
Milli paralimpik okçumuz ve Uluslararası Paralimpik Komite (IPC) atletler konseyi üyesi Gizem Girişmen bugün 24 Temmuz 1923’te Lozan anlaşmasının imzalandığı Beau-Rivage otelinde Salle de Sandoz’da poz vermiş bile:

IOC Değerlendirme Heyeti raporundan sonra Lozan ziyareti esnasında adaylık için doğrudan oy kullanacak olan IOC üyelerine yapılacak olan teknik sunum 7 Eylül’de Buenos Aires’te sonuçlanacak olan bütün sürecin en önemli adımlarından biri kabul ediliyor. Bütün bu süreç başına kapalı olarak yapılıyor. Basın için çok kesin çerçeveyle belirlenmiş bir program var.
IOC Değerlendirme Heyeti İstanbul’u ziyaret ederkenki dönemden bu yana köprülerin altından bayağı sular aktı. Dolayısıyla İstanbul’un adaylığı bu sefer daha çetin sorularla karşılaşacaktır.
Aşağıda IOC tarafından yayınlanan ve IOC başkanı Jacques Rogge’un 3-5 Temmuz’daki sunumun önemini vurguladığı sözlerini ve her üç kentin (İstanbul, Tokyo ve Madrid) adaylık promosyon videolarını seyredebilirsiniz (videonun Fransızca kısmını ben makasladım).
3July 2020Games from MTBTR on Vimeo.Bunu yazmak istemiyordum aslında, fakat peşpeşe videoları seyrettikten sonra aklımda kalan şey 2020 Olimpiyat Oyunları’nın bir “spor” etkinliği olduğunu sadece Tokyo’nun düşündüğü, İstanbul ve Madrid’in ise şehre odaklanan turistik videoları. Özellikle videonun başında Rogge’un “we organize the games for the athletes” demesinin ışığında “sporcuyu” öne çıkaran Tokyo videosu ayrı bir yere oturuyor. Şahsen benim gözlerimi dolduran tek video İstanbul’unki, fakat bu maalesef 2020 için bir kriter değil.
Çarşamba gününden itibaren biz de Lozan’dayız, blogumuzu ve Twitter hesabımızı takip edin.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Istanbul 2020, 3-5 Temmuz Lozan Güncesi – Dağ Bisikleti Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top