Bisikletli Ulaşım

Bisikletle İşe Gitmenin Püf Noktaları

Günümüzde bisikletle işe gitmek giderek popüler hale gelmiş olsa da, kaskın şeklini almış ıslak saçlar ve terli, lekeli bir üstbaş normal bir durum olarak görülmemeli. Özellikle yaz aylarında ise bisikletle gidip de ofiste „bisikletle gelmemiş gibi görünmek“ zor. Bloomberg Businessweek’de Mayıs ayı sonunda New York’ta Citi Bike bisiklet paylaşım sisteminin başlamasıyla işe pedal ҫevirerek gidenlerin arttığı bu dönemde yayınlanan bir yazı bu konuda verdiği tavsiyelerle ilgi çekici:

Takım elbiseyle bisiklete binmeyin!

James Bond bisiklet kıyafetinin altına smokin giyebilir, ama bir ofis çalışanının bir Bond filmindeki gibi giyinmesi gerektigini kim iddia ediyor ki! Özellikle 30 dakikadan fazla bisiklete binecekseniz ve de rahat bir sürüş yapmak istiyorsanız iş kıyafetinizi yanınızda getirin. Kıyafetim çantada kırışır diye bir endişeniz varsa bununla ilgili de önerilerimiz var. Pantolonlarınızı dikiş yerlerinden, gömlekleri de omuz kısımlarından başlayarak katlayıp rulo haline getirebilir veya bu konuda çok hassas iseniz buruşukluk giderici spreylerden alabilirsiniz. Ceketinizi ve işte giyeceğiniz ayakkabılarınızı ofiste masanızın altında/yanında bırakabilirsiniz. Unutmayın, amaç işe bisikletle gelmemiş izlenimi yaratmak.

İş yerinizde deodorant/parfüm ve saç fırçası bulundurun!

İş yerindeki itibarınız sizin için önemliyse, kurulanma ve deodorant sıkma işlemlerini masanızda ofis ortasinda yapmayın, tuvalete gidin. Çok terleyenlere bir havlu ve saç kurutma makinesi de yanlarında bulundurulması tavsiye ederiz. Bayanlar, makyajınızı büroya gelince yapın, sabah bisikletle evden ҫikmadan önce değil.

1411Z2

Yavaş sürün!

Özellikle gidecek mesafeniz uzunsa, hızlı sürmek insana cazip gelebilir, fakat hızlı gitmek daha da çok terlemek demek, hele ki Citi Bike New York`ta kiralanan bisikletlerde oldugu gibi bisikletiniz yaklaşık 18 kilo civarındaysa.

İşyerine yakın oturun!

Doğruyu söylemek gerekirse bu, sadece bisikletle karşılaşacağınız sorunları değil, hayatınızda zaman ve planlama odaklı pek çok sorunu çözebilecek ama uygulaması her zaman kolay olmayan bir seçenek. Yakın oturma önerisi özellikle kendi bisikleti olmayanlar için daha da önemli. Dünyada giderek yaygınlaşan bisiklet paylaşım sistemlerinde kiralama süresine göre ücret ödeniyor. Eğer iş yeriniz ile eviniz arası çok uzaksa ya da yavaş bisiklet süren biriyseniz ödenen ücretler zaman geçtikçe katlanarak artan fiyatlar nedeniyle makul olmaktan çıkıyor.

New York Bisiklet Yolu Bilgi Bankası

Sadece bisikletle işe gidenlere yönelik değil ama bisikleti günlük bir taşıt olarak kullananlara yönelik ilginç bir uygulama da New York’ta başladı gene. New York Times gazetesinin internet sayfasındaki uygulamada bisikletliler rotalarında gördükleri detayları, püf noktalarını, yolla ilgili bilgileri birbirleriyle paylaşabiliyorlar.

Bu şekilde aynı rotadan sizden daha önce biri geçtiyse o yolda ne gibi noktalara dikkat çekmiş okuyabiliyor, yola hazırlıklı çıkıyorsunuz.

1411Z3

Bisikletle İşe Gitmenin Püf Noktaları
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top