Olimpik Türk

Irkçı Sporcuya Bayrak Taşıttırılır mı?

17. Akdeniz Oyunları Mersin’de bu akşam görkemli bir açılış töreni ile resmen başladılar. Başbakan Erdoğan’ın “olimpiyat provası” olarak nitelediği oyunların açılışından şimdiye kadar iki tane albüm var:

 • Spor Genel Müdürlüğü
 • İstanbul2020 Facebook sayfası
  Açılışın görkemi vs. hakkında bir şey söylemeyeceğim. Fakat dikkat çeken nokta, bayrağımızı kafilenin önünde milli güreşçi Rıza Kayaalp’ın taşımasıydı.

  Londra’da 3 Irkçı

  25 Temmuz 2012’de Yunan atlet Paraskevi Papachristou twitterda o esnada Yunanistan’da ortaya çıkan bir Batı Nil virüsüne gönderme yapıp “With so many Africans in Greece… the West Nile mosquitoes will at least eat homemade food!!!” (İng. tercüme) yazdı. Papachristou Yunan Olimpiyat Komitesi tarafından oyunların başlamasına 1 gün kala kadrodan çıkarıldı ve Londra’ya gelemedi.
  Aşağıda IOC’den Mark Adams’ın konuyla ilgili yorumunu dinleyebilirsiniz.

  Bir başka sporcu, İsviçreli futbolcu Michel Morganella Güney Kore’ye 1:2 yenildikten sonra gene twitterda “I’m going to beat up every Korean. Go on – burn yourselves! Bunch of mongoloids.” yazdı. Morganella İsviçre Olimpiyat Komitesi tarafından anında İsviçre’ye geri gönderildi.
  Alman kürekçi Nadja Drygalla, Almanya’daki neonazi partisi NPD’nin Rostock eyalet meclisinde vekil adayı, “Rostock Nasyonal Sosyalistleri” grubunun liderlerinden biriyle birlikte olduğu için önce Alman Olimpiyat Komitesi ile uzun bir toplantı yaptı, sonra Almanya’ya döndü.

  Rıza Kayaalp

  Hafızam beni yanıltmiyorsa yıllar önce sıfırçı hoca rahmetli Kurthan Fişek Ankara Spor Akademisi’nde iken başından geçen 12 Eylül öncesi sağcı/solcu kavgalarından birini Tempo dergisinde yazarken güreşçilerin “selametçi” siyasi görüşünden de bahsetmişti. Londra’da bronz alan Rıza Kayaalp’ın de siyasi görüşünün bu yönde olması mümkündür, kimseyi de ilgilendirmez.
  Rıza Kayaalp’ın Gezi Eylemleri sırasında attığı bir takım tweetler var (sonra sildi). Tam listesini örneğin buradan okuyabilirsiniz.
  Gezi göstericilerine sunturlu küfürleri bile “aile terbiyesi almamış” denerek sineye çekilebilir. Fakat “Ermeni…” kelimesi geçen tweetleri hem Türk güreşi ve sporu, hem de bu ülke için utanç vesilesidir.
  Olimpik çartanın en başında “olimpizm”i tanımlayan maddelerden biri “Any form of discrimination with regard to a country or a person on grounds of race, religion, politics, gender or otherwise is incompatible with belonging to the Olympic Movement.” der.
  Başbakan Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve diğer siyasi ve bürokratlar, dün akşam Rıza Kayaalp’e bayrak taşıtarak mütemadiyen yineledikleri ”olimpiyatı haketme” iddiasının “olimpiyat yapacak tesis inşa etme”nin ötesinde pek de bir anlam ifade etmediğini gösterdiler.

  Click to comment

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Durma bisiklete bin!

  Arşiv

  2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

  To Top