Olimpik Türk

Türkiye Teniste Zirveye Oynuyor (mu acaba?)

Neredeyse günü gününe 1 ay sonra 17. Akdeniz Oyunları Mersin’de başlıyor. Oyunların internet sayfasında bugün “Türkiye Teniste Zirveye Oynuyor” başlıklı bir yazı yayınlandı. Yazıya tıklayıp okuyunca anlıyoruz ki “zirveye oynadığımız” şey her ne ise, “spor” olan tenisle pek alakası yok.

Yaklaşık 380 kelimelik yazının tamamı inşaat üzerine. Numunelik, ilaç için olsun, tek bir Türk tenisçinin isminden bahsedilmiyor.
Türkiye tesis fakiri bir ülke. Bunu kabul etmeyen yoktur. Olimpiyata kaç tesis gerekiyor? yazısında gösterdiğimiz gibi tesis yapılması (her ne kadar o tesislerin sonra ne olacağı konusunda ciddi şüphelerimiz olsa da) “per se” kötü bir şey değil. “Rant” argümanı her ne kadar geçerli de olsa konu 2013 yılında tek bir velodromu olmayan bir ülkeye velodrom yapılması olduğunda göz ardı edilebilir. Fakat zihniyet “sporda zirveye oynamayı” tesis inşaatına indirgediği zaman sorun başlıyor.
Teniste dünya sıralaması erkeklerde ve kadınlarda son 52 hafta oynanan maçlar ve kazanılan puanlarla oluşuyor. Sizce dünya sıralamasında nerelerdeyiz?
Erkeklerde en iyi sporcumuz Marsel İlhan 192. sırada. Onun en yakın takipçisi Anıl Yuksel 940. Kadınlarda ise Çağla Büyukakçay 169. sırada. Onun en yakın takipçisi Pemra Özgen 281.
Londra Olimpiyatı’ndan sonra yazdığım “Devenin hiçbir yeri doğru değil” yazısında da dediğim gibi “Spor değer zincirinde atletin son halka olduğuna” kesinlikle inanıyorum. Dolayısıyla Türkiye gibi bir ülkeden çıkıp da Edirne’nin ötesinde mücadele eden her sporcuya sonsuz saygım var ve hiçbir şekilde performanslarını küçümsemek haddime değil.
Ama bu ana sorunu vurgulamaya engel değil. Bizim çocukluktan başlayıp bir sporcunun performansının zirvesine ulaştığı 20-30 yaş arasına gelene kadar Edirne’nin ötesinde başa güreşecek sporcu yetiştirmeye müsait bir sistemimiz, programımız yok. Sporda başarıyı tesis inşasına indirgeyip kendimizi avuttuğumuz sürece olmayacak da.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top