Olimpik Türk

Olimpiyat Adaylığı ve Youtube

İnternet bağlantı hızının artması ve HD video çeken kameraların dahi “ayağa düşmesi”, Youtube başta olmak üzere internetteki video yayınını destekleyen en önemli unsur. Youtube’a – kendi verilerine göre – ayda 1 milyar tekil kullanıcı geliyor, her ay 4 milyar video seyrediliyor, her dakikada 72 saatlik video yükleniyor vs.vs. (detaylı Youtube istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz).

Bu sayılara bakınca olimpiyat adaylığı için de Youtube’un bayağı etkin bir pazarlama aracı şekline büründüğü yadsınamaz. Buradan hareketle 2020 oyunlarına aday 3 kent bu konuda ne yapıyor, bakalım.

Aşağıda seyredince göreceksiniz, resmi videolarda İstanbul ve Madrid spor kadar, belki ondan da fazla şehri öne çıkarırken, Tokyo çok daha fazla spor odaklı bir video hazırlamış.

İstanbul – Bridge Together

Bu konuda maalesef biraz geri kalmış durumdayız. İstanbul2020 Youtube kanalı var, fakat sadece 2 video bulunuyor. Bunların da izlenme sayıları çok düşük, toplam 3.700 civarında. Aşağıda resmi adaylık videomuz:

Tokyo – Tomorrow Begins

Tokyo’nun Youtube kanalı bayağı zengin. Toplam 54 videoları var, görüntülenme sayısı 290.000’e yaklaşıyor. Videolara bakınca en çok dikkatinizi çeken Tokyo’nun çoklukla sporcularına yönelmiş olması, sporcularla röportajları yayınlaması vs. Aşağıda Tokyo’nun resmi adaylık videosu.

Madrid – Our Project, Our City

Toplam 270 civarında video ile Madrid video konusunda açık ara ile lider. Toplam görüntüleme sayısı 230.000 civarında ve akla gelebilecek her şey, sporcularla, “sıradan” insanlarla röportajlar, promosyon videoları, açıklayıcı videolar vs. bulmak mümkün. Açıkçası bu durum da bir taraftan sayıca etkileyici, diğer taraftan “biraz ucu mu kaçmış?” sorusu da gelmiyor değil insanın aklına. Aşağıda Madrid’in resmi adaylık videosu (İng. versiyon).

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top