Genel

Merida Press Camp 2013 – Takımlar

MTBTR, geçtiğimiz hafta Türkiye distribütörlüğünü Aslı Bisiklet’in yaptığı Merida markasının Palma de Mallorca’daki 2013 basın kampındaydı. Üç gün boyunca hem UCI WorldTour takımlarından LampreMerida ve dağ bisikleti dünyasının en önde gelen takımlarından Multivan Merida’nın 2013 kadrolarının tanıtımları yapıldı.

Team Lampre Merida

Team Lampre Merida

Multivan Merida

Multivan Merida

Merida deyince, doğruyu söyleyin, aklınıza dağ mi yoksa yol bisikleti mi geliyor? Genelde 10 yıllık bir geçmişi olan Multivan Merida dağ bisikleti takımı ve takımın en medyatik iki yüzü Gunn Rita Dahle-Flesja ve Jose Antonio Ramos Hermida’nın dağ bisikleti dünya kupalarında yıllardır başa güreşiyor olmaları ve Merida’nın şimdiye kadar bir WorldTour takımı ile çalışmamış olması marka algısını yoldan ziyade dağa çeken etkenler.

Lampre Merida

Merida, bu yılki atılımı ile artık yol bisikletinde de ön sıralarda yer almak istiyor. Son İtalyan ProTour takımı Lampre ile olan işbirliği markanın iyi düşünülmüş atağı. Avrupa’nın en büyük çelik plaka üreticisi Lampre 1991’den beri bisikletin içinde olan bir marka. Dolayısıyla Lampre’nin peloton tecrübesi, Merida’nın 40 yılı aşkın bisiklet tasarım/üretim tecrübesi ile birleşince ortaya başarılı bir işbirliği çıkmaması için bir neden yok.

Lampre - Emanuele Galbusera, Merida - William Jeng

Lampre – Emanuele Galbusera, Merida – William Jeng

Hem Dağ, Hem Yoldaki 3 Markadan Biri

Lampre Merida ortaklığının Merida’yı taşıdığı bir yer de şu: Bugün yol bisikletinin zirve noktası olan UCI WorldTour ile, dağ bisikletinin zirve noktası olan UCI Elite Takımlar içinde, bizzat takıma ismini vererek iki tarafta da yarışan sadece 3 markadan biri oluyor Merida (diğerleri BMC ve Cannondale).

Team Lampre Merida

Team Lampre Merida

Pembe, Mavi ve Yeşil

Takımın renkleri pembe, mavi ve yeşil. Bütün bu renklerin bir anlamı var.

Pembe İtalya Turu Giro d’İtalia’nın genel klasman mayosu, turu düzenleyen Gazzetta Della Sport’un rengi.

Mavi İtalyan milli takımının rengi, Scuadra Azzurra – mavi takım.

Yeşil ise Merida’yı temsil ediyor.

Forma tasarımı ve renk uyumu konusunda kafalarda soru işareti yaratsa da bu renkler (Merida da sunumda bunun farkında olduğunu belirtti), takımın ve markaların temsilcilerinin söyledikleri, kesin olan bir şey var: “it’s not a question whether you like it or not, but it is very visible”. Yani tasarım “estetik kaygılar kadar görünürlük” ön planda tutularak yapılmış.

Lampre Merida

Lampre Merida

Lampre Merida Damiano Cunego ve Alessandro Petacchi gibi tecrübeli isimleri de bünyesinde barındırıyor. Bunlara ek olarak Filippo Pozzato’nun, Roberto Ferrari’nin ve yeni olarak takıma dahil olan, yaşları 25’in altında 6 bisikletçinin takımı canlandıracağını tahmin etmek güç değil.

Multivan Merida

Merida elbette neredeyse 10 yıldır devam eden dağ bisikleti sahasındaki rolünü de ihmal etmeyecek, fakat bundan sonra birkaç yarış dışında takımın odak noktası XCO şampiyonası olacak. Geçen yıl takımın kısmen rol oynamaya çalıştığı maraton sahasindan bu yıl çekiliyor Merida. Dolayısıyla Alman Hannes Genze ve Andreas Kugler takımdan ayrılmışlar. Onlarla beraber tecrübeli Ralph Naef ve Jochen Kaess de takımdan ayrılan isimler.

Multivan Merida Biking Team sunum

Multivan Merida Biking Team sunum

Gunn-Rita Dahle-Flesja, Jose Hermida ve Ondrej Cink

Gunn-Rita Dahle-Flesja, Jose Hermida ve Ondrej Cink

2013 yılında Multivan Merida bu haliyle biraz ufalmış, toplam 5 kişilik bir takım. Fakat odaklandıkları sahada çok başarılı olacaklarını ve yıllardır sürdürdükleri istikrarlı “ilk-5” konumlarını koruyacaklarını kestirmek zor değil. Geçen yıl Gunn-Rita Dahle’nin olimpiyattaki şanssızlığına rağmen Avrupa şampiyonluğu gibi aldığı dereceler, takım sunumu yapıldığı gün 40. doğumgününü kutlayan tecrübeli bisikletçinin hala gençler için son derece tehlikeli olduğunun bir göstergesi. Aynı şey İspanyol Jose Hermida için de geçerli.

William Jeng, Gunn-Rita Dahle-Flesja

William Jeng, Gunn-Rita Dahle-Flesja

Jose Hermida

Jose Hermida

Nispeten genç olan Hollandalı Rudi van Houts’un dışında takıma bu yıl gelen taze kanlar Çek Cumhuriyeti’nden Ondrej Cink (2012 U23 dünya şampiyonu) ve İsviçreli Thomas Litscher (2011 U23 dünya şampiyonu), Merida ile daha yeni iki yıllık kontrat imzalayan Volkswagen ile beraber markayı önümüzdeki yıllarda sırtlayacak isimler.

Multivan Merida Biking Team

Multivan Merida Biking Team

Merida Press Camp 2013 – Takımlar
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Multivan Merida Takımı Kapanıyor – Dağ Bisikleti Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top