Olimpik Türk

Teniste Bağırmak ve İnlemek

Kadın tenisini sesi açık izleyemeyenlerden mısınız? Monica Seles’ten beri başlayan bağırmalar tenisten sizi soğuttu mu? Öyleyse rahat bir nefes alın. Birincisi yalnız değilsiniz. İkincisi USA Today’ın haber verdiğine göre Dünya Kadın Tenisi Birliği WTA, teniste bağırmayı (İng. “grunting”) kısıtlayıcı uygulamalar üzerinde çalışıyor.

Habere göre WTA başkanı Stacey Allaster’in düşündüğü uygulamalar arasında bir “bağırtı-ölçer” (grunt-o-meter) geliştirmek de var. Geçen yıl Wimbledon’da teknolojik aletler, kural değişikliği ve eğitim odaklı bir plan da tartışılmış.
Bunun dışında ana odak yeni yetişen tenisçileri “bağırmama” konusunda eğitmek. Bağırmayan tenisçiler olduğuna göre demek ki tenis bağırmadan da oynanabilen bir oyun. WTA görevlileri değişik tenis akademilerini ve turnuvaları gezerek antrenör ve oyuncuları bu konuda uyarıyorlarmış. Halihazırda hakem eğer bağıranın karşı tarafın oyununu olumsuz etkilediğine kanaat getirirse karşı tarafa bir puan verebiliyor.
Bilhassa kadın tenisinde bağırma ciddi bir sorun. Aşağıdaki videoyu izleyip de dürüstçe “ben rahatsız olmuyorum” diyen var mı?

Teknik Ses Kısma

Bu sorun o kadar ciddi ki, 2011 yılında BBC (en azından radyo yayınlarında) Wimbledon için NetMix adı altında bir teknoloji kullanıma sundu ve bunu “sunucunun sesini açıp, Sharapova’nın bağırtısını kısabileceksiniz” diye özetledi. Tabii ki sadece Sharapova değil sorun, örneğin geçen hafta Avustralya Açık’ı kazanan Victoria Azarenka da bağırtısından ses kısılmadan seyredilmeyen isimlerden. Ayrıca bu sorun sadece kadın tenisine özgü bir olgu değil. Erkeklerde de Jimmy Connors ile başlayan, Andre Agassi ile devam eden bugün de örneğin Rafael Nadal ve biraz zorlanınca Djokovic, Murray vb isimlerde şahit olduğumuz bir olgu.

Elde Olmadan mı Yoksa Bilerek mi Bağırılıyor?

En çok bağıran tenisçilerden Maria Sharapova “ben kendimi bildim bileli bağırıyorum” diyor. Diğer bağıranlar, bağırmanın nefes verirken gerçekleşen bir boşalma sonucu olduğunu söylüyorlar.

Ekim 2011’de İstanbul’daki WTA ayağı sırasında Caroline Wozniacki İngiliz gazetesi Guardian’a bir röportaj verdi ve “bazı sporcuların bilerek bağırdığını düşünüyorum” dedi. “Antrenmanlar esnasında bağırmıyorlar ama maça çıkınca bağırmaya başlıyorlar”. Wozniacki bağırmanın neden karşı tarafı olumsuz etkilediğini de söylüyor: “yüksek sesle bağırdığında rakibin topa ne zaman vurduğunu duymuyor”. Martina Navratilova da bağırmayı en ağır dille eleştirenlerden: “bağırmak kabul edilemez bir hal aldı, artık açıkça hile yapmaya yarıyor. Gidin bakın, Roger Federer nasıl oynuyor gıkı çıkmadan!”.

Wozniacki’den Bollettieri’ye

Wozniacki’nin bu röportajından sonra WTA ünlü tenis eğitmeni Nico Bollettieri ile de konuştu. Bollettieri’nin bile bile bağırmayı öğrettiği iddialarına hedef olduğunu da belirtelim. Ne de olsa bugün teniste bağıran kim varsa, Bollettieri akademisi çıkışlı denebilir. Bollettieri akademisi bunun üzerine Ocak 2012’de bir belge yayınladı. “Breathing vs Grunting in Tennis” başlıklı bu belge adil ve etik olmayan yöntemlerle rakiple mücadele etmeme öğüdünü başa koyduktan sonra bağırmanın psikolojik ve fizyolojik bir gerginlik boşalması olduğunu söylüyor ama sportmenliğe aykırı bir durum olduğunu belirtip, bağırarak nefes verme ile nefes tutma arasında ”ideal bağırma” diyebileceğimiz bir aralığı bulmayı tavsiye ediyor.

Bağırmanın Getirisi Ölçülebilir mi?

2009 yılında Portekizli tenisçi Michelle Larcher de Brito’nun Roland Garros’ta üçüncü tura çıkıp, orada yenildiği Fransız Aravane Rezai’nin rakibinin bağırarak kendi dikkatini dağıttığından şikayetçi olmasından sonra Scott Sinnett (University of Hawaii at Manoa) ve Alan Kingstone (University of British Columbia) ortak bir akademik çalışma yaptılar ve bir tenisçinin bağırmasının rakibini olumsuz etkileyip etkilemediğini ölçmeyi denediler.
ölçümler sonucu ortaya çıktı ki bağıran tenisçi hakikaten de rakibine bağırması sayesinde bir üstünlük sağlıyor. Aşağıda çalışmadan alınmış grafiğin de gösterdiği gibi bir tenisçi bağırıyorsa

 • rakibinin tepki süresi uzuyor,
 • ayrıca rakibinin hatalı tepki verme olasılığı artıyor.
  Bu durumun nedeni de bağırmanın topun sesini örtmesi ve rakibin dikkatini topun sesinden uzaklaştırması. Yazarlar bu verilerin özellikle hızlı tenis kortlarında önemli fark yaratacağını vurguluyorlar.

  Click to comment

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • To Top