Genel

Rabobank’ta Doping, Fuentes Davası Başlıyor

Geçtiğimiz haftadan beri bisikletle ilgisi olmayanlar dahi Lance Armstrong kimdir, doping yapmış mıdır biliyorlar. Bu vaveyla arasında bu hafta doping sahasında gözden kaçan çok önemli iki gelişme yaşanıyor. Bunlardan birincisi Hollandalı Rabobank takımında dopingin ayyuka çıkmış olduğu hikayesi, diğeri önümüzdeki Pazartesi başlayacak olan Operacion Puerto davası. Bunlar dışında dün İspanya’da bir doping laboratuvarı basıldı, UCI iki bisikletçi hakkında girişimde bulundu vs.

Rabobank

Hatırlayacağımız üzere Armstrong olayının ciddileşmesinden sonra 19 Ekim 2012’de 17 yıldır bisiklet sporundaki en önemli sponsorlardan biri olan Hollandalı Rabobank, her yıl 15 milyon avro ayırdığı sponsorluğunu “uluslararası profesyonel bisiklet sporunun temiz ve adil bir spor olacağına artık inanmıyoruz” gibi, son derece ağır sözlerle bitirmişti.

Şimdi yaşanan gelişme Rabobank’ın geçmişine ışık tutması açısından önemli. 2005/2006 sezonunda takıma dahil olan ve 2009’da EPO’dan yakalanan Hollandalı bisikletçi Thomas Dekker geçtiğimiz haftasonu Hollandalı NRC Handelsblad gazetesine Rabobank’ta sistematik olarak doping yapıldığını, takıma dahil olur olmaz EPO kullanmaya, 2007 yılında kan transfüzyonuna başladığını anlattı. Dekker’e göre takım doktorları bisikletçilere doping sırasında yardımcı olmuşlar, takım yönetimi de açıkça doping desteklemiş.

Olay Dekker ile sınırlı değil. İsmi açıklanmayan başka tanıklar Rabobank’ta 1996’da EPO kullanılmaya başlandığını anlatıyorlar ve açıkçası bunun da bütün peloton dopingli olduğu için ve sponsor/Rabobank’ın başarı talebi doğrultusunda yapıldığını ekliyorlar. Uzun lafın kısası Rabobank’da 1996-2012 arasında kadar sistematik doping yapılmış. Gene Hollandalı gazetenin bildirdiğine göre Rabobank’ta 1996 yılında ilk doping yapan isim Danny Nelissen. Nelissen aynı zamanda televizyonda “1996 ve 1997 Fransa Turları’nda EPO kullandığını” da itiraf ettikten sonra, bu iki yıl içinde ana doping yöneticisinin de takım doktoru Geert Leinders olduğunu anlattı.

Thomas Dekker

Thomas Dekker

Halihazırda Garmin takımında yarışan Thomas Dekker’i bu hikayede öne çıkaran unsur ise Dekker’in itiraf konusunda bayağı istekli olması. Dekker, ajanlığını yapan SEG Management’in sayfasında Hollanda anti-doping ajansına bildiği bütün detaylari, doping geçmişine müdahil olan isimler de dahil olmak üzere, paylaşacağını belirtiyor. Hollanda anti-doping ajansı ve Dekker arasındaki ilk buluşma Şubat’ın ilk haftasında olacak.

Şimdi gelelim Rabobank/Dekker hikayesini ikinci hikayeye bağlamaya, Operacion Puerto ve Dr. Eufemiano Fuentes. Thomas Dekker 2006’da Rabobank takımına girdiğinde, Mayıs 2006’da ortaya çıkarılan ve büyük tamtamlarla Alman bisikletçi Jan Ullrich’in kariyerini de mezara indiren skandalın baş aktörü Dr. Eufemiano Fuentes’in de müşterisi imiş.

Operacion Puerto Davası Başlıyor

28 Ocak Pazartesi bisiklet sporunda doping açısından gene çok ilginç ve heyecanlı bir sürecin başlangıcı. O gün, 23 Mayıs 2006’da patlayan Operacion Puerto adı verilen operasyonla ortaya çıkan İspanyol doping ağının baş aktörü Dr. Eufemiano Fuentes mahkemeye çıkarılacak. Operacion Puerto adı altında yürütülen soruşturma da böylece neredeyse 7 yıl sonra bir sonuca ulaşmış olacak.

Yargıç karşısına çıkacak olan sadece Fuentes de değil. Takım yöneticileri Manolo Saiz (Once/Liberty Seguros) ve Vicente Belda (Kelme) ile Fuentes’in ekibinden 4 kişi daha yargılanacaklar.

Fuentes açıkçası Armstrong için Ferrari neyse Armstrong’un rakipleri için o. Yani kan dopingi, kan transfüzyonu, EPO gibi konularda Madrid’deki kliniğinde operasyon sırasında da bulunan buzdolapları dolusu kan torbaları ile Armstrong’un rakiplerini “destekleyen” doktor. Aşağıdaki el yazması faks mesajı Operacion Puerto sırasında ele geçirilen, Liberty’e çekilmiş ve Fuentes’in “müşterileri”nin bir listesini gösteriyor. Hemen arkasından 2005 Liberty Seguros takımının kadrosunu verelim: Roberto Heras, Marcos Antonio Serrano, Joseba Beloki, Angel Vicioso, Joerg Jaksche, Allan Davis, Luis Leon Sanches, Alberto Contador.

Eufemiano Fuentes

Eufemiano Fuentes

”Konuşursam İspanya futbol takımı Dünya ve Avrupa Kupası’nı kaybeder”!

Fuentes’in önemi ama bundan da büyük. Çünkü Fuentes bisiklet dışındaki sporlara da “çalışan” bir doktor. Haftabaşında İngiliz Telegraph, Joerg Jaksche’nin ağzından “Fuentes’in başka sporcularla da çalıştığı için çok gururlu olduğunu ve Alman polisinin Fuentes’in 2006 Dünya Kupası’nda İspanyol milli takımı ile çalıştığından şüphelendiğini” yazdı. Aynı şekilde İspanyol Marca da 2010 yılında Fuentes’in “konuşursam İspanya futbol takımı Dünya ve Avrupa Kupası’nı kaybeder” dediğini yazıyordu .
Gene Telegraph’a bu konuda konuşan Uluslararası Anti-Doping Ajansı müdürü David Howman da tam bu telden çalıyor ve “bu adamın müşterilerinin birçok spordan geldiği söyleniyor. Sadece bisikletin öne çıkarılması hayal kırıklığı yaratıyor” diyor. Fuentes’in kendisi de İspanyol birinci ve ikinci liginden futbolcular ile hentbolcu ve tenisçilerle çalıştığını belirtmişti. 2009 yılında UCI başkanı Pat McQuaid’in de “Fuentes kendisi müşterilerinin %30’unun bisikletçi olduğunu söylüyor, geri kalan %70 nerede?” diye sorduğunu hatırlayalım.

Hakikaten, nerede? Rivayete göre İspanyol polisi bisikletçiler dışındaki sporcuların isimlerini deşifre edememiş Fuentes’in notlarından. Bisikletçiler arasında dahi bir “günah keçisi” sistemi ile çalışıldığını görmemek için kör olmak lazım. Operacion Puerto kapsamında toplam 58 bisikletçinin ismi ortaya çıktı. Bunlardan toplam ceza alanların sayısı da hepi topu 5 (yazıyla beş!). İki Alman Jan Ullrich ve Joerg Jaksche ile İtalyanlar İvan Basso ve Michele Scarponi’nin dışında İspanyollar tarafından görmezden gelinen ama İtalyan Olimpiyat Komitesi tarafından cezalandırılan Alejandro Valverde. Hepsi bu! Marco Pantani de Fuentes’in müşterisiydi (kod adı PTNI) ama 2006’da zaten ölmüştü.

Önümüzdeki hafta başlayacak mahkeme boyunca aralarında 2010 Ekim ayında doping için verdiği numunede Clenbuterol tespit edilen Alberto Contador’un da olduğu pek çok bisikletçi ifade verecekler. İlk karar Nisan/Mayıs 2013 gibi çıkacak, arkasından temyize vs. gideceği de düşünülürse dava herhalde yıl sonuna kadar sürecektir.

Fuentes faks via twitter.com/TourDeJose

Fuentes faks via twitter.com/TourDeJose

Martinez’in Laboratuarı

Dün patlayan bir haber de İspanya’da eski bisikletçi Jose Luis Martinez’in doping maddesi üreten bir çetenin elebaşı olarak yakalanmış olduğu. Martinez eski bir fabrikada bir doping üretim tesisi kurmuş. İspanyol polisi ülkenin güneydoğusunda, Murcia’daki laboratuarda 300 bin ampul, kan plazması için santrfüj aleti, hassas tartılar, 25 bin avro nakit vs. bulunduğunu belirtiyor.

Martinez eskiden Operacion Puerto skandalı sonrasında dağıtılan Comunidad Valenciana takımında yarışıyordu ve Fuentes’in müşteri listesinde ismi çıkmıştı.

Hounard ve Hoste

Son olarak iki isim daha doping nedeniyle manşetlere çıktı: UCI Fransız bisikletçi Steve Houanard’ı EPO kullanımı nedeniyle iki yıl müsabakalardan men etti. 26 yaşındaki bisikletçi geçtiğimiz Eylül ayında müsabaka harici bir kontrolde yakalanmış ve takımı Ag2R tarafından kapı önüne koyulmuştu.

Ayrıca UCI Belçika bisiklet federasyonundan biyolojik pasaportunda normal olmayan zıplamalar gördüğü 35 yaşındaki Leif Hoste’ye karşı bir doping soruşturması başlatılmasını talep etti. Hoste özellikle 2000’lerin ortalarında üç defa Flandern Turu’nda ikinci olmuştu.

Argos Shimano ve Kemna

Sabah girilen haberin mürekkebi kurumadan bir haber daha: Halihazırda Argos Shimano takımının sportif direktörü olan Rudi Kemna aktif kariyeri esnasında doping yaptığını açıkladı. Kemna 2003’te o zaman yarıştığı takım olan Bankgiroleterij’in takım doktoru Peter Janssen tarafından EPO ile “beslenmiş”. Bugün yaptığını “aptallık” olarak nitelendiren Kemna’ya göre dopinge başlamasının ana nedeni 2002’de takımın yöneticisi olan Belçikalı Johan Capiot ve onunla beraber gelen tecrübeli bisikletçiler.

Kemna’nın bu “açılımı” karşısında takımı Argos Shimano bugün bir basın bildirisi yayınladı. Bildiride Kemna’nın adımının bisiklet sporundaki kültür değişimine katkısı olması ümid edilirken, bütün sorumluluğu üstlendiği vurgulanan Kemna’ya arka çıkılıyor. Lakin Hollanda bisiklet federasyonunun vereceği cezalar ve yaptırımlar uyarınca Kemna’nın Argos Shimano’dan ayrılacağı belirtiliyor.

Rabobank’ta Doping, Fuentes Davası Başlıyor
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top