Olimpik Türk

Djokovic ve Raketi HEAD YouTek™ Graphene™ Speed Pro

Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda son iki yılda üst üste zafer kazanan Sırp tenisçi Novak Djokovic, bu yıla da hızlı başladı. İlk turda Fransız rakibi Paul-Henri Mathieu, ikinci turda ise ABD’li genç rakibi Ryan Harrison’la karşılaşan Djokovic, her iki maçtan da hiç set vermeden galip ayrıldı.

Turnuva başlamadan önce ilgi çeken bir nokta Djokoviç’in güzel bir pazarlama çerçevesinde bileğine kelepçeli siyah bir çantada taşıdığı yeni raketi: HEAD YouTek™ Graphene™ Speed Pro. Djokovic’in raketi ilk denediği eğlenceli video raketin ana temasının SPEED (hız) olduğunu vurguluyor.

SPEED (hız) teması ve Djokovic’in de son maçında gösterdiği 20 dakika gibi kısa sürede aldığı setlerdeki performansı, insanı “raket mi, rakip mi?” gibi düşündürtmüyor da değil hani. HEAD’in hız konusundaki iddiası aşağıdaki videodan da anlaşılıyor: Melbourne Sandown yarış pistinde Novak Djokovic ve HEAD Graphene™ Speed raketine karşı Audi R8 LMS GT3 yarış arabası ve Avustralya GT pilotu Dean Grant:

Grafen nedir?

Gel gelelim HEAD’in yeni ürününün GRAPHENE ismini nereden aldığına. Grafen, karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen isim.

Grafen bilinen ilk iki boyutlu malzeme ve bu özelliğiyle teknolojik uygulamalar hususunda oldukça ilgi çekmekte. Grafenin rulo haline gelmiş formu olan karbon nanotüpler, günümüzde elektronikten sağlığa birçok sahada binlerce kullanım alanında karşımıza çıkıyorlar.

Grafen ile üründe sağlamlık

HEAD firmasının hedefi grafen teknolojisi ile hafif, ama elmastan daha sağlam bir madde kullanarak kırılganlığın önüne geçen bir raket elde etmek. Aşagıdaki video da grafen teknolojisinin tenis raketi ile buluşmasını özetliyor.

8 modele sahip olan HEAD YouTek™ Graphene™ serisinin en üst modeli olan Djokovic’in raketinin teknik özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

Kenar kalınlığı: 22mm
Kafa boyu: 645cm²/100in²
Kordajsız ağırlık: 315g/11.1 oz
Kordajsız balans: 310mm/1 1/3″HL
Kordaj sıklığı: 18/20

Ha, erkek okuyucular fazla üzülmesinler, Maria Sharapova da bu raketi kullanıyor.

Head bir kampanya düzenleyerek “raket hakkındaki izlenimlerinizi yazın, raketi kazanın” diye bir de forum açmış sayfasında. Katılanlar arasından iki kişi Djokoviç veya Sharapova imzalı raket kazanıp onlarla karşılıklı oynama fırsatı elde edecek. “mum, I think this racquet will help djokovic win!! it is so fast and so cool to play with…” bu sözler 8 yaşında Djokovic hayranı bir çocuğa (ya da annesine) ait. Bu ufaklığın da Djokovic ile özdeşleştirdiği rakete grafenin dokunuşunu, diğer raket modellerinde de bir görelim derim, belki aramızda malzeme bilgisi olmasa da “hmm!!” diyecek, grafenin verdiği zevki deneme arzusu uyanan birileri vardır.

Yazar: Anı Değirmenci, 17.01.2013
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top