Olimpik Türk

Dr. Uğur Erdener WADA Yönetim Kurulu’nda

Gazeteleri takip ettiyseniz dün Türkiye için sporda koltuk kabartacak bir haberi görmüş olmalısınız: Milli Olimpiyat Komitesi Başkanımız, Uluslararası Okçuluk Federasyonu Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi, Hacettepe Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener, Dünya Anti-Doping Ajansı WADA’nın yönetim kuruluna seçildi. Dr. Erdener, bu konumuyla Türkiye’nin dünya sporundaki en yetkili yüzü olmaya devam ediyor.

WADA yönetim kurulu, organizasyonun ana karar verme mekanizması. Başkan ve Asbaşkan dışında 5 tane olimpik sporlar (hepsi IOC üyesi olmak üzere IOC Atletler Komisyonu başkanı Beckie Scott, Dünya Kayak Federasyonu Başkanı Gian Franco Kasper, Sir Craig Reedie ve Dünya Tenis Federasyonu Başkanı Francesco Ricci Bitti) ile 5 tane devletler temsilcisi olmak üzere toplam 12 kişiden oluşuyor.
Bisiklet açısından konuyu ilginç kılan ise şu: Dr. Erdener, WADA yönetim kuruluna UCI başkanı Pat McQuaid’in yerine seçildi. Dr. Erdener’i McQuaid yerine WADA yönetim kuruluna tavsiye eden Uluslararası Yaz Olimpiyat Oyunları Birliği (Association of Summer International Olympic Associations – ASOIF).
Bu noktada dikkat çeken unsur ise şu: Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanı konumuyla Dr. Erdener, WADA kurullarından yönetim kurulunun (Executive Committee) yanında ayrıca WADA vakfına da (Foundation Board) seçildi ve burada olimpik sporlarda ASOIF temsilciliğini yapan 3 isimden biri oldu (diğer ikisi Dünya Halter Federasyonu Başkanı Macar Tamas Ajan ve Dünya Tenis Federasyonu Başkanı İtalyan Francesco Ricci Bitti). Toplam 38 üyeli vakıfta örneğin FIFA başkanı Sepp Blatter, Richard Pound (IOC temsilcileri) ile Dr. Erdener gibi yönetim kurulunda da bulunan ve 2020 Oyunlarının verilmesi sürecinde şehirleri Mart-Nisan aylarında teftiş edecek olan Britanya Olimpiyat Komitesi eski başkanı Sir Craig Reedie de (Ulusal Olimpiyat Komitesi temsil grubunda) bulunuyorlar.
Pat McQuaid de şimdi Dr. Erdener’in olduğu gibi hem yönetim kurulu, hem de vakıf üyesiydi ve yönetim kurulundaki üyelik süresi bitmesine karşın vakıfta daha 1 yıllık süresi vardı. ASOIF buna rağmen McQuaid’in vakıftaki görevini sonlandırma nedeni olarak WADA yönetiminde ASOIF temsilciliğini sadece bir kişinin yapmasının iletişimi kolaylaştıracağını gösteriyor.
WADA’dan yapılan resmi açıklama McQuaid’in 31 Aralık 2012’de WADA yönetim kurulundaki görevinin zaten sona erdiği yolunda. Fakat UCI ile WADA’nın Lance Armstrong skandalı ile başlayan ve kısmen laf atışmaya kadar giden, kibarca söylemek gerekirse pek de uyumlu olmayan bir ilişkileri olduğu bilinen bir gerçek.
Her halükarda Türk sporu ve İstanbul’un 2020 adaylığı için son derece sevindirici, gurur vesilesi bir haber. Dr. Erdener’i can-ı gönülden tebrik ediyoruz. Bu konumunda da bugüne kadar üstlendiği bütün görevlerde gösterdiği başarıları göstereceğine eminiz.
Sonradan ek: UCI sözcüsü Enrico Carpani Alman basın ajansı dpa’ya WADA’nın yeni bir kod taslağı üzerinde çalıştığı için yönetim kurulunda görev süresi biten Pat McQuaid’in yerine bir doktoru tercih ettiğini söylemiş.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top