Olimpik Türk

Yüzmede Reaksiyon Zamanının Önemi

En son yazdığımız Yüzmede Performans Analizi Parametreleri başlıklı yazıda bahsedilmeyen ölçülerden biri reaksiyon zamanı, yani sporcunun düdüğü/tabancayı/elektronik sesi duyduktan ne kadar sonra ayağının depar taşından ayrıldığının ölçüsü. Yüzme gibi saliselerin büyük rol oynadığı bir spor dalında haliyle 10-20 saliselik bir gecikme yarış sonunda birkaç sıraya malolabiliyor veya (yarı) finale kalmak ve kalmamak arasında belirleyici olabiliyor. Reaksiyon zamanının kendi içinde iki alt kademesi daha var (ilk tepki / depar taşından ayrılma).

Aşağıdaki grafiklerde bugüne kadar milli takımımızın yarışlarından derlenmiş reaksiyon zamanlarını görebilirsiniz. Grafiklerdeki kırmızı çizgiler o yarışın ortalamasını gösteriyor, diğer sporcular söz konusu yarıştan bir sonraki tura geçenler. Genel olarak sırtüstünde reaksiyon hızı daha düşük. Bir yarışa bakarak kesinlikle hüküm verilmez elbette ama genel görünüm o ki reaksiyon süresi söz konusu olduğunda nispeten ortalamadayız. Doğa Çelik ve Güven Duvan ortalamaya oranla en hızlı çıkış yapabilen yüzücülerimiz gibi duruyorlar.

Somut Örnek – Türkiye Rekoru

Bütün bu reaksiyon zamanı rakamlarını bir de Türkiye rekoru gibi somut bir örnekle açıklayalım. Bu şampiyonada akşam Türkiye tarihinde ilk defa erkeklerde 4×100 serbest bayrak finalinde yarıştı. Kemal Arda Gürdal, İskender Başlakov, Doğa Çelik ve Kaan Türker Ayar’dan oluşan takımımız finalde Türkiye rekoru kırdılar.
Takımımızın elemelerdeki zamanıyla finale kalamıyorduk, ancak şansımız yaver gitti ve Kanada ile Singapur fodepar nedeniyle diskalifiye oldular (her iki takımda da 2. yüzücü, 1. yüzücü duvara değmeden 5 salise önce atlamış). Bayrak yarışlarında ilk atlayan düdük üzerine atladığı için nispeten yavaş, diğerleri kendilerinden önceki sporcunun yaklaştığını gördükleri için daha tetikte bekliyorlar. Onların reaksiyon zamanları çok daha kısa olmalı.

Aşağıdaki birinci grafik eleme yarışında ilk sekiz takımın reaksiyon zamanını gösteriyor. Farkındaysanız Türk takımında 3. atlayan (Kaan) 0.61 ile neredeyse ilk atlayan Arda kadar yavaş bir çıkış yapıyor. Bu konuda en başarılı takım Çin, o kadar ki 2., 3. ve 4. atlayanların toplam reaksiyon süresi (59 salise) 1.den düşük (67 salise).

Şimdi bir de aşağıdaki, final yarışındaki reaksiyon zamanlarını gösteren grafiğe bakın. Bizim takımın reaksiyonlarında çok büyük ilerleme var. Birinci atlayan Arda gene en yavaş (fakat ortalamaya yakın) fakat geri kalan 3 kişi (Kaan, Doğa ve İskender) toplamda Avustralya, Rusya, Japonya ve Çin’den hızlılar.

Bunun getirisi ne oluyor? Sabah elemelerdeki derecemiz 3:14:40 idi. Akşam ise 3:13:73 yüzdük. Aradaki fark 67 salise. Bu 67 salisenin 51 salisesini daha hızlı reaksiyon zamanı sayesinde kazandık. Birinci derece de Türkiye rekoruydu (en azından birkaç saatliğine) fakat daha hızlı çıkış yaptığımız için akşam rekoru geliştirebildik.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top