Olimpik Türk

Platini Euro 2020’yi Neden Böldü?

Bu sayfada futbol hakkında çok yazmak istediğimiz bir şey değil ama ucu başka bir yere dokunduğu için yazacağız. Geçtiğimiz hafta futbol basını önemli bir haber yayınladı: UEFA başkanı Michel Platini Euro 2020’yi tek bir (ya da iki) ülkeye vermektense maçları bütün kıtaya yaymayı tercih etti. Bu kararın arkasında 2 tane önemli etken yatıyor, Türk (spor) basını haliyle bu etkenleri atladı.

24 Takım ve Artan Maliyet = Tek Aday Türkiye

2016 yılında tartışmalı bir oylama sonucunda Türkiye’yi 6 oya karşı 7 oyla yenen Fransa’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası (AŞ) toplam 24 takımla oynanacak olan ilk şampiyona. 1996’dan beri AŞ hep 16 takımla oynanıyordu. Haliyle takım sayısı artınca UEFA’nın direttiği asgari kriterler de arttılar:

 • 2 tane en az 50.000 seyirci kapasiteli
 • 3 tane en az 40.000 seyirci kapasiteli
 • 4 tane en az 30.000 seyirci kapasiteli
  olmak üzere 9 stadyum şart koşuldu. Şimdi Euro 2016’da stadyum sayısı 10’a çıktı, muhtemelen Euro 2020 için de bu yeni alt sınır olacak.
  Bu sayılar neden önemli? Çünkü Avrupa ekonomik olarak güç bir dönem geçiriyor ve bizim gibi “İnşaat Ya Resulullah” diyen ülkeler dışında böyle turnuva yapacağız diye kamu cebinden stad dikmeye meraklı fazla devlet yok. Buna bir de daha önce yazdığımız gibi bu tarz spor etkinliklerinin sanılanın aksine maddi olarak çoklukla net zararla sonuçlandığını ekleyin.
  Sonuç itibariyle ortaya çıkan durum o kadar kötü ki Avrupa Şampiyonası gibi bir etkinliğe ciddiye alınabilecek bir teklifi tek bir ülke verebiliyor (Türkiye).

  Euro 2020, Olimpiyat’a Karşı

  Öte yandan Türkiye hem Euro 2020’ye, hem de 2020 Olimpiyat Oyunları’na aday. Takdir edilir ki aralarında sadece 10 günlük bir boşluk olacak bu iki organizasyonu aynı yıl aynı yerde yapmak imkansız. Türkiye uzun süre Euro 2020 adaylığını olimpiyat adaylığından yeğ tuttu. Ta ki Tayyip Erdoğan geçtiğimiz yaz Londra’da olimpiyatı yerinde görünceye kadar. Ondan sonra öncelik dengelendi, hatta Euro 2020’den olimpiyata kaydı.
  Aslında Euro 2020’nin adaylık süreci Mayıs 2014’te sonuçlanacaktı. Fakat 2020 olimpiyatının kime verileceği Eylül 2013’te belirlenecek. Türkiye olimpiyatı alırsa, “kusura bakmayın, biz Euro 2020’yi değil, olimpiyatı yapmaya karar verdik” deme ihtimali var (ki doğrusu bu). Bunun üzerine Platini bir emr-i vaki yaparak Euro 2020 sonucunu açıklamayı öne almaya karar verdi.

  Uluslararası Olimpiyat Komitesi Platini’nin Kulağını Çekiyor

  Bu durum olimpiyat oyunları için bir tehlike demek haliyle. Çünkü Euro 2020’ye Türkiye’den başka düzgün aday yok, 2016 seçiminde yaşanan tartışmalardan sonra muhtemelen Türkiye kazanacak. Bu da Türkiye’nin 2020 olimpiyat oyunları adaylığından çekilmesi demek.
  Buna ek olarak yukarıda belirttiğimiz maddi yük nedeniyle olimpiyata adaylık da sorunlu artık. 2020’ye ciddi olarak hepi topu 3 ülke aday. Roma mali yükümlülülükler nedeniyle adaylığından vazgeçti (2024’e belki tekrar aday olacaklar, ama 2024 Amerika’nın dönüş yılı olacak). Katar/Doha ve Bakü’yü ilk turda elendiler. Geriye kala kala İstanbul, Tokyo ve Madrid kaldı. Bilhassa Madrid’in en önemli sıkıntısı İspanya’nın içinde bulunduğu ekonomik durum.
  Haliyle Platini’nin atak davranıp İstanbul’un 2020 olimpiyat adaylığını da tehlikeye düşürecek bir şekilde davranması IOC’de tedirginlik yarattı. Bunun üzerine

 • Mayıs 2012’de IOC’den Platini’ye olimpiyat organizasyonuna aday ülkelerin sayısını daha da azaltacak bir adımda bulunmaması konusunda bir uyarı geldi.
 • 30 Haziran 2012’de Platini bir basın toplantısı ile ilk defa kamuoyuna Euro 2020’nin Avrupa çapında dağıtılarak da yapılabileceği düşüncesini açıkladı. Bunu da 24 takımlık bir turnuva için gerekli olan stadyum vs. masraflarını kısma amacıyla nedenlendirdi. Bu tabii işin bahanesi, sonuçta Euro 2016’yi yapacak olan Fransa yukarıda saydığımış stadları inşa edecek, binlerce kişilik otel kapasitesi hazır bulundurmak zorunda kalacak vs.
 • 6 Aralık 2012’de de hakikaten 60. Avrupa Şampiyonası’nın 12 ayrı ülkeye dağılacağını açıkladı.
  Click to comment

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • To Top