Olimpik Türk

Eşref Apak, WADA ve 8 Yıl Kuralı

Çarşamba günü Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nda madalya almış 4 sporcunun doping yaptığının tespit edildiğini ve bu sporcuların geriye dönük olarak cezalandırılarak madalyalarının alınacağını açıkladı. Bu durum milli atletimiz Eşref Apak’a yarıyor. Apak bu son diskalifiyeler ile 2004 Atina Oyunları’nda çekiç atmada resmen gümüs madalyalı atletimiz artık.

Apak oyunlar sırasında 79.51 m ile 4. oldu. Birinci Macar Adrian Annus (83.19m), ikinci Japon Koji Murofushi (82.91m), üçüncü Beyaz Rus Ivan Tsikhan (79.81m). Yarışlardan birkaç ay sonra Adrian Annus pozitif doping bulgusu nedeniyle diskalifiye edildi, arkasından gelenler birer sıra yukarı çıktılar. Şimdi de Ivan Tsikhan anabolik steroid (methandienoe metabolite) bulgusu nedeniyle diskalifiye edildi. Tsikhan zaten sabıkalı bir atlet, 2008 Pekin oyunları esnasında da testosterondan yakalanmış, üçüncülük madalyası alınmış, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) madalyasını doping testinde özensizlik gerekçesiyle iade etmişti. “Doping testinde usulsüzlük/özensizlik” bisikletçilerin Lance Armstrong’dan aşina olduğu bir bahane.
Konumuza dönelim. 2012 yılında 2004 Olimpiyat Oyunları’ndan sporcuların dopingden yakalanabilmesi WADA Kodu sayesinde. Uluslararası Anti-Doping Ajansı’nın (WADA) bu ana yönetmeliğinden ve ilk defa 2004’te yürürlüğe girdiğinden daha önce bahsetmiştik. (WADA Kodu’nun 2009’da yürürlüğe giren son hali (PDF) ve gayriresmi Türkçe tercümesi)

WADA Kodunun 17. Maddesi – 8 Yıl Kuralı

ARTICLE 17: STATUTE OF LIMITATIONS
No action may be commenced against an Athlete or other Person for an anti-doping rule violation contained in the Code unless such action is commenced within eight (8) years from the date the violation is asserted to have occurred.

der. Bu anti-doping kuralı ihlali nedeniyle işlem yapılabilme süresini 8 yıl olarak belirleyen 17. maddenin ana nedeni haliyle zaman içinde gelişen doping test tekniklerinden geriye dönük olarak faydalanabilmek. Bu maddeye dayanarak IOC doping testi için alınan numuneleri 8 yıl süreyle bekletip, geliştirilen doping testleri ile tahlil etme hakkına sahip. Dolayısıyla Londra 2012 Oyunları’nda yarışmış ve madalya almış sporcular arasından 2020’ye kadar madalyası elinden alınanlar olabilir.
Lance Armstrong skandalını biliyorsunuzdur. (MTBTR’de Lance Armstrong yazıları) Armstrong’un 1998’den itibaren bütün derecelerinin silinmesi, yani 14 yıl geriye gidilmesi 8 yıllık WADA Kodu sinirlaması ile çelişiyor. Dolayısıyla halen üzerinde çalışılmakta olan yeni kodun bu 8 yıllık süreyi 14 yıla kadar uzatma ihtimali de var.

Olimpiyat Oyunları ve Doping Testleri

Olimpiyat Oyunları’nda doping testleri 1968 Meksika ile başlıyor. Aşağıdaki grafikte 1968’den itibaren oyunlarda toplanan numunelerin sayısını ve pozitif bulguları görebilirsiniz. Uluslararası Anti-Doping Ajansı WADA 1999’da kuruldu. Geriye dönük doping testi uygulaması 2004 yılından itibaren yürürlüğe giren WADA Kodu’nun bir parçası. Etkisi aşikar, 2004 Atina Oyunları, bugüne kadar olimpiyat tarihinde en çok doping yakalanan oyunlar. 2012 Londra oyunlar tarihinde en çok numune toplanan oyunlar, dolayısıyla önümüzdeki 8 yıl daha başka bulgulara hazır olun.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top