Olimpik Türk

Olimpiyata Kaç Tesis Gerekiyor?

Geçtiğimiz haftalarda Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç bir basın toplantısında “Sporda Dev Hamle” başlığı altında toplam 24 stadyum ve 405 tesisin tanıtımını yaptı (ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz)

Spor tesislerinin inşası, daha doğrusu 2020 adaylığının gayr-i resmi sponsorunun TOKİ olduğu konusunda bu blogda iki güzel yazı var.

1) Olimpiyat argümanı olarak Boğaz’a 2 alt geçit ve 1 köprü
2) Sökülebilir mi, Yerleşik mi ya da “İnşaat Ya Resulullah“*

Bugüne kadar Spor Bakanlığı’ndan sporcu gelişim ve sportif olimpik hedefler konusunda halen herhangi bir şey duymamış olmakla beraber tesis yapımına “kötü” demek de yanlış (her ne kadar o tesislerin sonra ne olacağı konusunda ciddi şüphelerimiz olsa da, bkz. yukarıdaki ikinci yazı.)

Bu kadar tesis yapılmasının bir inşaat hamlesi olması dışında elbette olimpiyat adaylığının getirdiği bir durum olduğunu da vurgulamak gerek. Aşağıda Londra 2012 Oyunları’ndaki dallar için, sırasıyla Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin talep ettiği tesis sayısı, asgari seyirci kapasitesi vs.

Sizin de göreceğiniz üzere toplam 30 civarında yüksek kalitede tesise ihtiyaç var. İstanbul’da gerekli inşaat hamlesini siz hesaplayın.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: 2020 Olimpiyat Oyunlarına Adaylık Kriterleri ve İstanbul – Dağ Bisikleti Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top