Olimpik Türk

BBC Türkçe’den – 3

BBC Türkce’de bir yazim daha yayinlandi. Orada okumayanlar icin buraya koyuyorum.

Londra 2012: Olimpiyat ve Kadınlarımız

Profesyonel spor ve kadınlar söz konusu olduğunda sportif başarının yanında genelde kadınların fiziksel özellikleri ön plana çıkan unsur oluyor.Halbuki bu konudan daha önemli bir husus, olimpik dünyaya kadınların katılım oranları.Olimpiyat oyunlarında kadın sporcuların geçmişi o kadar da eski değil, hele de oyunların 100 yılı aşkına bir süredir yapıldığını düşünürsek. Ya da şöyle diyelim, olimpiyatlarda halen katılan kadın ve erkek sporcu sayısı eşitlenmiş değil.

Londra 2012’ye katılan ve sayıları 11 bine yaklaşan sporcuların 4.900 kadarı kadın, geri kalanı erkekti.
Öte yandan bu oran, olimpiyat tarihindeki en yüksek rakam.Aşağıdaki grafikte olimpiyat oyunlarına tarih boyunca katılım, kadın sporcu sayısı ve oranı yer alıyor.

(Kesik çizgiler oyunların düzenlenmediği savaş yılları)

Oyunlarda kadın oranında hızlı artış son 40 yılda ivme kazanan bir gelişme.Bunun arkasında kısmen olimpiyat komitesinin değişen dünyaya uyum sağlama ihtiyacı yatıyor.1981 yılına kadar bütün üyeleri erkek olan Uluslararası Olimpiyat Komitesi bugun de nispeten erkek ağırlıklı (106 uyenin 86’si erkek).

Ancak kadınların spora daha fazla katılmasını teşvik edici programlar uyguluyor. Bunlara ek olarak 1972’de ABD’de eğitim kanununda yapilan “Title IX” değişikliğinin önemi de yadsınamaz.Yeni düzenlemeyle ABD’de eğitim programında cinsiyetler arası fırsat eşitliği ilk defa yasal bir düzleme oturtuldu ve kamu maddi kaynaklarının kadınların da spora katılmasına aktarılması sağlandı.ABD’nin o zamandan beri artan kadın sporcu oranı, Londra 2012’de bir ilki gerceklestirmesini sağladı; ilk defa kadın atletlerin sayısı erkek atletlerden fazlaydı.

Bu durum sadece ABD’ye özgü değildi Londra’da. tıklayın BBC Türkçe‘de bir röportajı yayınlanan, 1936 Berlin oyunlarında yarışan ilk olimpik kadın atletimiz Halet Çambel’den (Suat Fetgeri Aseni ile birlikte) tam 76 yıl sonra tarihimizde ilk defa, Türkiye de olimpiyat oyunlarına erkekten fazla sayıda kadın sporcu ile katıldı.Toplam 114 sporcunun 66’sı kadındi. Bunun arkasında elbette 12’şer kisilik 2 kadın takımımızın (basketbol ve voleybol) olmasının istatistiği biraz bozucu bir etkisi olmus olabilir elbette, fakat onlar olmadan da Türkiye bu yıl tarihinin en yüksek kadın sporcu oranını yakaladı.

Aşağıdaki grafikte de göreceğiniz üzere Türkiye’de 1980 öncesi olimpik kafilelerde kadınların kayda değer bir rolü yokken 1984 Los Angeles oyunlari ile giderek artan bir kadın oranı var.

Bu artan kadın atlet oranı, Türkiye’ye aynı zamanda madalya olarak da geri dönüyor. Pekin’de aldığımız 8 madalyanın 4’ü, Londra’da aldığımız 5 madalyanın 3’ü kadın sporcularımızdan geldi. Erkeklerin neredeyse iki katı kadar kadın sporcumuzun yarıştığı (9 erkeğe karşın 17 kadın) atletizm branşında tarihimizin ilk altın madalyasını bir kadın sporcumuz kazandı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top