Geçtiğimiz hafta sayfamızda oldukça kapsamlı bir yazı ile 2012 yaz olimpiyat oyunlarına dağ bisikleti branşında neden katılamadığımızı irdeledik (bakınız). Bu makâledeki teorik arka plan tasvirinden sonra bugün kısaca rakamsal duruma bir göz atalım.

Suçlu: Yabancılar (!)

Olimpiyat oyunlarına gidebilmek için bilhassa 2012 sezonunda yabancı sporcuların Türkiye’ye nasıl akın ettiğini artık hepimiz biliyoruz. Peki bu yabancı sporcuların 2009 sezonundan beri bize “kaça patladığını” biliyor musunuz? Aşağıdaki tablolarda, 20 Mayıs 2012 Gaziantep yarışı dâhil olmak üzere 2012/2011/2010 ve 2009 sezonlarında elit erkeklerde dağıtılan toplam puanlar (PcR) ve bu puanların ne kadarının Türk sporcular, ne kadarının yabancılar tarafından alındığını görebilirsiniz.

1)Tabloda bilhassa yeşil tabanlı yarışlar önemli, beyaz tabanlı yarışlar zaten hiçbir yabancı sporcunun katılmadığı (ulusal şampiyona ya da yabancı sporcu gelmemiş) yarışlar.

2)Ayrıca tabloda 2009 sezonunun da dâhil olmasına karşın olimpiyatlar için puan sayımına 2010 sezonunun 4. yarışı olan Uluslararası Ankara MTB Kupası ile başlandığını da hatırlatalım. Bu nedenle sıralama için önem teşkil etmeyen yarışlar eğri karakterlerle tabloda bulunuyorlar.

3)Son olarak toplam puan ve yabancı oranı istatistiklerinde 1. istatistiklerin ulusal şampiyonalar dâhil, 2. istatistiklerin ulusal şampiyonalardan arındırılmış sonuçlar olduğunu belirtelim. Haliyle ikinci tür hesaplamada durum daha vahim gozüküyor.

1359Z2

Olimpiyat Yolunda 4 Puandan 3’ü Yabancılara

Toplam puanlara bakıldığında “geleneksel” olarak ülkemizdeki yarışlarda dağıtılan puanların ulusal şampiyonalardan arındırılmış hesapla %60-%70 civarını yabancı bisikletçiler toplarken bu oranın son derece erken açılan 2012 sezonunda %80’i geçtiğini görüyoruz. Kezâ aşağıdaki grafikte yabancıların katılmadığı yarışlar arındırılmış olarak yabancı sporcuların Türkiye’deki yarışlarda topladıkları puanın toplam puana oranının nasıl yükseldiğini görmek mümkün. Bilhassa Ağustos 2010’daki Uluslararası Isparta Kupası’ndan (2010/9) sonra oran son derece ivme kazanıyor. Bu tarihten geçtiğimiz Gaziantep yarışına kadar olan süre içinde yabancı sporcuların Türkiye’de dağıtılan puanlardaki oranı ortalama %76, ya da başka bir deyişle bu süre içinde masadaki her 4 puandan sadece 1’ini Türk sporcular almışlar, 3’ü yabancılara gitmiş.

1359Z6

Son olarak ülkeler temelinde bakmak gerekirse, 23 Mayıs 2010 tarihinden sonra Türkiye’deki yarışlardan puan toplayan ülkeler 2012’de topladıkları puan sırasına göre aşağıdaki tabloda görülüyorlar. Pembe renklendirilmiş ülkeler olimpiyatlara sadece 1 sporcu ile katılma hakkı elde etmiş olan ülkeler (olimpiyatlara katılan ülkelerin listesi için bakınız.)

1359Z7

Rakamların Söylediği

 • Birincisi bu yıl çok konuşulan “sezonun erken açılması” bir bahâne değil. Sezon sadece Türk sporculara erken açılmıyor, 2012 sezonunun ilk yarışı olan Alanya’da, ikinci yarışı olan Gazipaşa’da ve üçüncü yarışı olan Finike’de masadaki toplam 425 puanın 387’sini almayı başaran yabancı sporcular için de erken açılıyor. Bu şartlar altında “sezon erken açılıyor, dinlenemedik” yorumu biraz 5:0 yenilip “saha çok çamurluydu, ondan yenildik” diyen ama karşı takımın da aynı sahada oynadığını unutan futbolcu sızlanışını andırıyor.
 • İkincisi artık ücra köşelere koyulan yarışlar çözüm değil. Bilhassa olimpiyata çeyrek kalan 2012 yılındaki yarışlara bakacak olursak iki tane C3 sınıfı (Batman ve Gaziantep) yarışları hariç her yarışta yabancı sporcu bitiş görmüş. Bu sezon yabancı ve Türk sporcularımızın en başabaş gittiği yarış Manisa yarışı, ki orada bile ikisi 1. ve 2. olmak üzere ilk 10’da 4 yabancı sporcu var.
 • Bu şartlar altında tek çözüm “yabancılara puan aldırmamak” yönteminden vazgeçip, “bizim sporcularımızın puan toplaması”. Bunun için de iki yol var, ya başa güreşecek 1-2 isim yabancı sporcular seviyesinde her yarışta kim gelirse gelsin ilk 3’e girecek seviyeye gelmeliler, ya da 2008’e giderken olduğu gibi yabancılarla karşılaştıklarında belki başa güreşmeyecek, ama talî puanları fazlasıyla biriktirecek, ön sıralara çıkabilen çok sayıda sporcumuz olmalı.
 • Olimpiyat Yolunda Nerede Tökezledik?
  1 Comment

  1 Comment

  1. Pingback: Olimpiyata Gidemiyoruz, Niye? – Dağ Bisikleti Türkiye

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Durma bisiklete bin!

  Arşiv

  2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

  To Top