Bu yıl Ağustos ayında Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenecek olan olimpiyat oyunlarında ülkemizi dağ bisikleti dalında millî sporcumuz Bilal Akgül temsil edecek. Bilal’i en son Kapadokya’da dağ Bisikleti Festivali’nde aldığı birincilikte alkışladık. Ondan sonra Bilal ne yaptı, bundan sonra olimpiyatlara hazırlık planı neler öngörüyor, merak edenler için Almanya’da Bilal’e olimpiyat hazırlıklarında refâkat eden millî bisikletçimiz Yunus Yetkin’le konuştuk. Baştan şunu belirtelim, Bilal aşağıda da anlatacağımız üzere olimpiyat yolunda emin ellerde. Motivasyonu çok iyi, Yunus’la bir takım olarak, dikkatlerini dağıtmayacak şekilde dışarıdan izole bir halde antrenman yapıyorlar.

Hürth-Kenderich Kriteryum

Bilal ile Yunus’un Almanya macerası 4 Haziran’da başladı. 8 Haziran’da Hürth-Kendenich’de yarışmacılar arasında şu anda Fransa Turu’nda da yarışan Gerald Ciolek (High Road), Danilo Hondo (Serramenti Pvc) ve Ralf Grabsch’ın da (Milram) olduğu bir kriteryum yarışına katılan ikilinin hazırlık programındaki son yarış dün (Cumartesi) biten Jeantex Tour Transalp yarışıydı.

Bilal Akgül

Bilal Akgül

ISP’de Efor Testi

Transalp yarışı hakkında detaylı bilgi vermeden önce Bilal’in Almanya’ya gelişinden 6 gün sonra 10 Haziran’da bir efor testine girdiğini belirtelim. Test Almanya’nın en önemli spor test merkezlerinden olan ve Alman futbol takımı Schalke 04, Gerolsteiner takımında yarışan Fabian Wegmann gibi dallarında son derece başarılı sporcu ve takımlara da refâkat eden Institut für Systematische Prävention – ISP’de yapıldı.

Bilal’in profesyonel antrenörlüğünü Almanya’daki süreç içinde Malte Urban üstlenmiş durumda. Urban Bilal’i Almanya’da olduğu sürece her yarışta hem destekliyor, hem de onunla birlikte yarışarak adım adım Pekin’e doğru gelişimini yönetiyor. Bu bağlamda Bilal’in hangi yarışlara girip hangi yarışları pas geçeceğini Urban belirliyor. Tekniği son derece iyi olan Bilal’in bu süreç içinde kuvvet odaklı yol bisikleti antrenmanlarına ağırlık verdiğini belirtelim.

Willingen Maraton

Bilal 14 Haziran’da Willingen’deki “Bike-Festival” kapsamında “Rocky Mountain” maratonuna katıldı. Antrenörünün Çin’e hazırlık kapsamında daha uygun gördüğü 51.34km’lik ve 1.244m irtifâ çıkışına sahip parkurda yarışan Bilal parkuru tanımamasına rağmen bitiş düzlüğündeki atağı ile birinci ile arasında yaklaşık 34 saniye farkla üçüncü oldu. Aynı yarışı Yunus Yetkin yaklaşık 15 dakikalık bir farkla 34. sırada bitirdi. Yarisin detaylı sonuçlarına buradan (PDF) ulaşabilirsiniz.

Bilal Willingen'de

Bilal Willingen’de

Kapadokya

Willingen’den sonraki yarış Kapadokya oldu. Kapadokya’ya gelmeden önceki akşam bir kriteryum yarışında master sınıfında gerçekleşen ölümcül bir kaza sonucu yarışamayan Bilal’in Kapadokya’da aldığı birinciliği zâten MTBTR’de okudunuz.

  Bilal Kapadokya

Bilal Kapadokya

Ve Transalp

Kapadokya’dan sonraki en önemli yarış yol bisikleti ile yapılan Transalp yarışı oldu. 6 Temmuz-12 Temmuz arasında süren bu yarış tipik bir etap yarışı, uzunlukları 90 ile 154km arasında değişen 7 etaptan oluşuyor. Yarış toplam olarak yaklaşık 860km uzunluğunda ve 17.000m’ye yakın irtifâ çıkışı içeriyor.

 Bilal Transalp'te

Bilal Transalp’te

Yoldaki Transalp yarışı aynı dağ bisikletindeki muâdili gibi ikili takımlar halinde gerçekleşiyor ve zaman olarak takımın ikinci elemanının zamanı esas alınıyor. Bilal’in bu yarıştaki takım arkadaşı anlaşılacağı üzere antrenörlüğünü yapan Malte Urban oldu. Yunus ise Heiko Klein ile aynı takımda yarıştı. Almanya’dan başlayıp İtalya’da biten yarışta kısmen 5m önün gözükmediği sisli, yağmurlu etaplarda ve bilhassa 2. ve 3. etaplarda düşenlerin olduğu bir ortamda arkadaki acemilerden de kaçmaya çalışıldı.

Transalp

Transalp

Yukarıda Malte Urban’ın Bilal’in bütün adımlarını kontrol ettiğini belirtmiştik. Dolayısıyla Transalp kapsamında da hangi etapta ne kadar güç sarfedilecegi, hangi etapta atağa kalkılıp hangi etapta fazla zorlanmadan pedal çevrileceği Bilal’in form grafiğinin Pekin’de zirveye ulaşması hedefi gözetilerek Urban’ın karar verdiği bir nokta oldu. Bilal ve Malte yaklaşık 102km’lik dördüncü etapta üçüncü oldular. Toplam 190 takımın bitişe ulaştığı yarışın genel sıralamasında ise Bilal Akgül/Malte Urban takımı yarışı 15. sırada, Yunus Yetkin/Heiko Klein takımı da 56. sırada bitirdiler.

Yunus Transalp'te

Yunus Transalp’te

Bundan Sonra…

Önümüzde 20 Temmuz’da İstanbul/Polonezköy’de düzenlenecek olan Türkiye Şampiyonası bir sonraki hedef. Akabinde tekrar Almanya’ya dönülecek, yeni bir efor testi ve belki 2 Ağustos’ta Çek Cumhuriyeti’nde bir yarış var. Olimpiyatlara kadar Yunus Yetkin ve Bilal Akgül bir takım hâlinde antrenmanlarına devam edecekler.

Biz de sizlere gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Bilal ve Yunus’tan Haberler
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top