1976 Montreal olimpiyatlarında Erol Küçükbakırcı’nın pistte zamana karşı 1.000m ve 4.000m yarışmasından sonra Türkiye 2008 yılında ilk defa olimpiyatlarda bisiklet dalında, Pekin’de temsil edilecek.

Geçtiğimiz yıl MTBTR olarak Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın ile yaptığımız röportajı seyredenler söyleşi sırasında federasyonun en önemli hedeflerinden birinin Pekin Olimpiyatları’na katılmak olduğunun vurgulandığını hatırlayacaklardır. 2007 yazında Avrupa Şampiyonası gibi gayet kapsamlı bir organizasyonun altından son derece profesyonelce kalkan Bisiklet Federasyonu’nun bugün bu hedefine de ulaştığını öğrenmek son yıllarda özelde dağ bisikleti, genelde Türk sporu açısından duyduğumuz en önemli haber oldu dersek abartmış sayılmayız.

Asbaşkan Abdurrahman Açıkalın ile yaptığımız telefon görüşmesi sonucunda da Federasyon’un internet sayfasında yer alan bilgiyi bir kere daha birinci ağızdan teyit etmiş bulunuyoruz. Olimpiyatlara katılacak sporcuların listesini belirleyen üçlü birim olan Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve UCI tarafından Türkiye Bisiklet Federasyonu’na gönderilen bildiriye göre Türkiye Şampiyonu, Brisa takımının millî sporcusu Bilal Akgül Ağustos ayında ülkemizi Olimpiyat Oyunları’da temsil edecek.

Bilal Akgül

Bilal Akgül

Türkiye bundan 3 sene önce dünya sıralamasında 65. sıradan bugün olimpiyatlara sporcu gönderecek, Yunanistan, Slovakya, Portekiz, Finlandiya, Romanya gibi Avrupa ülkelerini geride bırakabilecek bir ülke hâline geldi. MTBTR olarak „bu başarıda katkısı olan başta Türkiye Bisiklet Federasyonu olmak üzere herkesin gözü aydın“ diyor, dağ bisikletini ülkemizde fiilen olimpik bir spor olmasının bu spora kazandıracağı ivmeyi sevinç ve kıvançla bekliyor, Bilal’e şimdiden “yolun açık olsun!” diyoruz.

Hatırladığımız bir terim var, yanılmıyorsak 1989’da Galatasaray-Monaco maçında söylenmişti: Ağlamak istiyorum sayın seyirciler. Herhalde dağ bisikletinde bu sözü söyleyecek gün geldi diyebiliriz.

Abdurrahman Açıkalın ile yaptığımız söyleşiyi buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun sayfasındaki habere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye Dağ Bisikletinde Olimpiyatlarda
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top